Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443/58/05/KW
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443/58/05/KW
Data
2005.07.18



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
lokale
nieodpłatne używanie
przedmiot opodatkowania
świadczenie nieodpłatne
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy usługa nieodpłatnego użyczenia lokali ajentom podlega opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 217 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem Podatnika z dnia 14.04.2005r. (data wpływu 18.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania usługi nieodpłatnego użyczenia lokali

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi sprzedaż biletów na przejazdy środkami komunikacji miejskiej za pośrednictwem ajentów, na podstawie umowy agencyjnej. Działalność ajentów w zakresie sprzedaży biletów – jako ich jedyna dzialalność gospodarcza – jest zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym. W celu prowadzenia sprzedaży biletów Podatnik udostępnia dla ajentów bezpłatnie lokale na podstawie umowy użyczenia. Wśród udostępnionych lokali są lokale, które należą do majątku zakładu, jak również jest lokal wynajmowany na podstawie umowy najmu od innego zakładu.

Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: z treści art. 8 ust. 2 ustawy o VAT wynika, iż za nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług, jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa a podatnikowi przysługiwałoby prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części. W związku z powyższym udostępnienie lokalu dla ajentów na podstawie umowy użyczenia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie następuje przeniesienie na ajenta prawa rozporządzenia lokalem, w zakresie przysługującym właścicielowi, udostępnienie lokalu następuje w związku z wykonywaniem czynności związanych z prowadzoną działalnością Zakładu – sprzedaż biletów na realizowane usługi komunikacyjne, lokale stanowiące majątek Zakładu zostały nabyte przed rokiem 1993 i nie były objęte podatkiem VAT, natomiast w lokalu wynajmowanym od innego zakładu dokonano remontu w 2001r. i od zakupionych materiałów dokonano odliczenia podatku naliczonego.

Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawca oświadczył, że w stosunku do niego nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując, co następuje:

Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodesks cywilny (Dz.U. Nr 16. poz/ 93 ze zm.). Użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Cechami tej umowy są zatem oddanie rzeczy do używania na pewien czas i nieodpłatność.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
2. eksport towarów
3. import towarów
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarow i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług. Zatem oddanie pomieszceń do używania na podstawie umowy użyczenia może być w związku z powyższym zakwalifikowane jako nieodpłatne świadczenie usług niebedące dostawą, zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego towaru, w całości lub części.

Przez usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać te wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. W przedmiotowym przypadku udostępnienie lokalu ajentom, którzy dokonują sprzedaży biletów w imieniu własnym ale na rachunek MZK, należy uznać jako związane z potrzebami prowadzonej działalności.

Powyższe daje podstawę do stwierdzenia, że czynność nieodpłatnego świadczenie usług tj. wynajmu lokalu ajentom prowadzącym sprzedaż biletów na przejazdy środkami komunikacji miejskiej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż świadczenie to jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W tym przypadku przesłanką do wyłączenia spod opodatkowania VAT usług swiadczonych nieodpłatnie , jest przede wszystkimrealizowanie usług na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W związku z powyższym należy uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj