Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
II-2/406/12/2005
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/406/12/2005
Data
2005.05.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
organ podatkowy
przychód
zawiadomienie


Pytanie podatnika
dot. obowiązku zawiadomienia organu podatkowego o fakcie zawarcia umowy użyczenia lokalu


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1,§ 4 -ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60) -Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze - uznaje za nieprawidłowe stanowisko - zawarte w punkcie 2 wniosku z dnia 1 marca 2005 roku - dotyczące obowiązku zawiadomienia organu podatkowego o fakcie zawarcia umowy użyczenia lokalu w celu wybrania właściwej formy opodatkowania przychodów z najmu.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 1 marca 2005 roku Podatniczka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem czy fakt umowy bezpłatnego użyczenia lokalu należy zgłosić do Urzędu Skarbowego, ażeby wybrać formę opodatkowania przychodu z najmu.

W treści ww. wniosku Podatniczka poinformowała, że prowadzi indywidualną działalność gospodarczą oraz jest wspólnikiem spółki cywilnej. Jest płatnikiem podatku VAT i wybrała liniową formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej oraz że przychody i koszty z działalności wykonywanej osobiście oraz z działalności spółki cywilnej są rejestrowane w odrębnych księgach Przychodów i Rozchodów. Ponadto poinformowała że na podstawie umowy użyczenia bezpłatnie udostępniła część swojego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (nie wprowadzonego do majątku firmy) na potrzeby działalności spółki cywilnej, w której jest wspólnikiem. Wartość czynszowa została ustalona na 200 zł m-cznie.

Podatniczka stoi na stanowisku, że przychody z tytułu użyczenia części ww. lokalu można uznać jako przychody z tytułu najmu. Zdaniem podatniczki decydując się opłacać podatek z tytułu najmu na zasadach ogólnych nie musi zawiadamiać Urzędu Skarbowego natomiast chcąc korzystać z opodatkowania najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć w tej sprawie stosowne oświadczenie.

Odnosząc się do powyższego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje jak niżej;
Przychodu z tytułu zawarcia umowy użyczenia (tj. bezpłatnego używania) części własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (nie stanowiącego majątku firmy) nie można uznać jako przychodu z najmu, którego istota wynika z art. 659 Kodeksu Cywilnego i polega na oddaniu najemcy rzeczy do używania na czas oznaczony i nieoznaczony za umówiony czynsz.

Zdaniem tut. organu podatkowego ww. przypadku nie występuje również przychód, o którym mowa w art. 16 ust. 1 - ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176ze zm.) - zgodnie z którym "...za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nie mających osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości#8243;.

Z treści złożonego przez Podatniczkę wniosku wynika, że w odniesieniu do użyczonego mieszkania posiada ona jedynie własnościowe prawo do lokalu, które jest ograniczonym prawem rzeczowym, natomiast ww. przepis dotyczy jedynie nieruchomości.
Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie nie mogą mieć zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszące się do obowiązków podatników związanych z uzyskiwaniem przychodów z tyt. najmu. Ponadto tut. Organ Podatkowy informuje o braku obowiązku rejestracji w tut. Urzędzie zawartych umów użyczenia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje jak niżej;

    1) powyżej przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
    2) zgodnie z art. 14b-cytowanej wyżej ustawy Ordynacja Podatkowa -powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej do czasu jej uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia za pośrednictwem tut. organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj