Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443/150/04/AZ
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/150/04/AZ
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
świadczenie nieodpłatne
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie towarów i usług sfinasowanych ze środków ZFŚS podlega opodatkowaniu VAT oraz czy istnieje mozliwość odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu przedmiotowych towarów i usług ?.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a § 1 ustaw Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo DF/318/6724/2004 z dnia 05.11.2004 r. wyjaśnia:
Z przedstawionego zapytania wynika, że Spółka dokonuje świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na rzecz pracowników. W związku z tym dokonuje zakupu usług i przekazuje świadczenia rzeczowe, z których korzystają pracownicy bezpłatnie. Pomimo iż Spółka tych usług w praktyce nie świadczy to przez ich zakup staje się niejako pośrednikami w ich świadczeniu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ustawa przewiduje również sytuacje, w których na równi z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług traktuje się nieodpłatne wykonywanie czynności wymienionych w art. 7 i 8. W myśl art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.
Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy jako odpłatne świadczenie traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości iub w części. W mysi art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Jednakże z uregulowania zawartego w art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT wynika, iż podatnik pomimo niezaiiczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z przekazaniem" lub zużyciem towarów oraz świadczeniem usług na potrzeby osobiste pracownika ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi czynnościami. Mając, więc na uwadze, iż ZFŚS jest tworzony na podstawie odrębnych przepisów w celu przeznaczenia go na osobiste potrzeby pracownicze, czyli nie jest bezpośrednio związany z działalnością prowadzoną przez przedsiębiorcę, a podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupów dotyczących przedmiotowych świadczeń, czynności związane z nieodpłatnym przekazaniem towarów i usług realizowane z ZFŚS podlegają.ppodatkowaniu na zasadach ogólnych według stawek obowiązujących dla danej dostawy lub świadczenia usług.
Reasumując, nieodpłatne przekazanie towarów oraz usług obcych na rzecz pracowników, sfinansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych według stawki właściwej dla danego typu usługi lub towaru.
Spółka będzie też miała prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zapłaconego przy nabyciu przedmiotowych usług i świadczeń rzeczowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj