Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
1446PDF/415/6/05/HC
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1446PDF/415/6/05/HC
Data
2005.08.26



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych
świadczenia na rzecz pracowników
wycieczka


Pytanie podatnika
Czy świadczenia na wycieczkę zorganizowaną dla pracowników , a sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Przedmiotem postanowienia jest udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wycieczki dla pracowników .

We wniosku podatnik przedstawił ,iż środki z których finansowana była wycieczka pochodziły z ogólnej , nie przypisanej do danego pracownika puli niewykorzystanych środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych z lat ubiegłych . Dzieląc ogólny koszt wycieczki przez zgodną z listą liczbą uczestników , koszt imprezy na 1 -go uczestnika wynosi 319,25 zł .

Po przeanalizowaniu , przedstawionego przez wnioskodawcę , stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie - organ podatkowy stwierdził , że :- zgodnie z treścią art. 9 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 z późn. zm. / opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody , z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 , 52 , 52a i 52 c oraz dochodów , od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku ,- art. 10 ust 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy określa , że źródłem przychodów jest stosunek służbowy , stosunek pracy , w tym spółdzielczy stosunek pracy , członkowstwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną , praca nakładcza , emerytura lub renta ,- zgodnie z art. 12 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych " za przychody ze stosunku służbowego , stosunku pracy , pracy nakładczej oraz spóldzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne <... > bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń , a w szczególności : wynagrodzenia zasadnicze , wynagrodzenia za godziny nadliczbowe , różnego rodzaju dodatki , nagrody , ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego , czy ich wysokość została z góry ustalona , a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych "- na podstawie art. 21 ust 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są wartości rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika , sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł ; rzeczowymi świadczeniami nie są bony , talony i inne znaki , uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi .

Z powyższego przepisu wynika ,że ze zwolnienia , o którym mowa w art. 21 ust 1 pkt 67 cytowanej ustawy , korzystają tylko świadczenia o charakterze rzeczowym , a wartość wycieczki zorganizowanej i w całości lub w części sfinansowanej przez zakład pracy świadczeniem rzeczowym nie jest .

Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym nie zawierają definicji rzeczy ani świadczenia rzeczowego , zatem należy odwołać się do znaczenia tych pojęć w języku potocznym lub definicji stosowanych w innych dziedzinach prawa.Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny / Dz.U.Nr 16 poz. 93 z późn. zm./ rzeczami są tylko przedmioty materialne .Jak wynika z powyższego ze zwolnienia w limitowanej części korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym np . paczki świąteczne itp .

Nie można uznać , iż wartość wycieczki zorganizowanej i w całości lub części sfinansowanej przez zakład pracy jest świadczeniem rzeczowym , bowiem uczestnicy wycieczki nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym / rzeczowym / . Przedmiotem tego świadczenia jest usługa turystyczna , a nie rzecz .

Zatem wartość takiego świadczenia stanowi przychód pracownika i przychód ten nie podlega zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 21 ust 1 pkt 67 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Przychód pracownika ustala się według cen zakupu danej usługi ( art. 11 ust 2 a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ) w takiej części w jakiej należy ją odnieść do konkretnego pracownika - uczestnika wycieczki .

Wartość wycieczki dla pracownika płatnik ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłacanego w danym miesiącu i od łącznej wartości pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek według skali określonej w art. 27 ust 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj