Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/37/05
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/37/05
Data
2005.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
adwokat
moment powstania obowiązku podatkowego
pomoc prawna
usługi


Pytanie podatnika
W ramach świadczonych usług na zlecenie sądu Strona świadczy usługi w zakresie pomocy prawnej z urzędu. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, że czynności adwokata wykonywane na zlecenie sądu w zakresie udzielania pomocy prawnej z urzędu od 1 maja 2004 r. nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania. W związku z tym postawione pytanie dotyczy kwestii tego, czy wyznaczenie przez sąd adwokata z urzędu przed 1.05.2004 r. i podjęcie przez niego czynności w sprawie przed tą datą rodzi obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT, w sytuacji gdy ostateczne wykonanie usługi (prawomocność orzeczenia) nastąpiło już podczas obowiązywania w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r.



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego pisma wynika, że Strona prowadzi Kancelarię Adwokacką. W ramach świadczonych usług na zlecenie sądu Strona świadczy usługi w zakresie pomocy prawnej z urzędu. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, że czynności adwokata wykonywane na zlecenie sądu w zakresie udzielania pomocy prawnej z urzędu od 1 maja 2004 r. nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania. W związku z tym postawione pytanie dotyczy kwestii tego, czy wyznaczenie przez sąd adwokata z urzędu przed 1.05.2004 r. i podjęcie przez niego czynności w sprawie przed tą datą rodzi obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT, w sytuacji gdy ostateczne wykonanie usługi (prawomocność orzeczenia) nastąpiło już podczas obowiązywania w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Zdaniem Strony w zakresie usług podjętych i prowadzonych przed 1.05.2004 r. jako wolne od podatku VAT, winny one pozostać takimi aż do ich ostatecznego wykonania.
Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie informuję:
Obowiązek rozliczenia podatku VAT pozostaje w ścisłym związku z momentem powstania obowiązku podatkowego w tym podatku.
Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r. brzmieniem § 3 ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97 poz. 970 z późn. zm.), w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.
Powyższa regulacja prawna została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95 poz. 797) i obowiązuje od dnia 1 czerwca 2005r.
W okresie do 31.05.2005 r. obowiązek podatkowy od przedmiotowych usług powstawał na ogólnych zasadach określonych w art. 19 ust. 1, ust. 4 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Stosownie do art. 19 ust. 1 w/w ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
W myśl ust. 4 jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Natomiast ust. 11 wyżej cyt. artykułu stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Wobec powyższego w sytuacji, gdy wyznaczenie przez sąd adwokata z urzędu i podjęcie przez niego czynności związanych z wyznaczoną sprawą nastąpiło przed 1 maja 2004 r. natomiast ostateczne wykonanie usługi ma miejsce po 30 kwietnia 2004 r. to powstaje zgodnie z w/w zasadami obowiązek podatkowy powodujący konieczność rozliczenia podatku od towarów i usług.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj