Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DP/443-174/04
z 7 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP/443-174/04
Data
2005.01.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi związane z kulturą
zwolnienia podatkowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług środki finansowe, przeznaczone na honoraria dla artystów, przekazane przez organizatora na rzecz samorządowej jednostki kultury (działającej na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej), organizującej w charakterze współwykonawcy przedsięwzięcie artystyczne?


W odpowiedzi na pismo z dnia 29 listopada 2004 r. z zapytaniem w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze. zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług z dniem 1 maja 2004 r., zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), zwanej w dalszej części ustawą, są:
1/ odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2/ eksport towarów,
3/ import towarów,4/ wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5/ wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary (art. 2 pkt 6), jak i usługi (art. 8 ust. 3) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, przy czym, to na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania przedmiotu sprzedaży.Przez świadczenie usług, o których mowa w w/w przepisie, w myśl art. 8 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 1, w związku z pozycją 11 załącznika nr 4 do ustawy (ex PKWiU 92) - Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane ze sportem i rekreacją - z wyłączeniem usług wymienionych w pkt 1-8 tej pozycji (w tym m.in. ujęte w pkt 4: wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe) - są zwolnione od podatku.

Mając powyższe na uwadze, oraz uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w piśmie podatnika z dnia 29.11.2004 r., a w szczególności zapisy załączonej umowy Nr 47/04 zawartej w dniu 25.10.2004 r. z Gminą Miasta X, tut. Organ zauważa, iż nie występuje w tym stanie faktycznym świadczenie usług, za które zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie. W/w umowa nie przewiduje zatem podmiotu, który w ramach wykonywanych działań uzyskiwałby (poza wymiarem ogólnospołecznym) wymierną korzyść z tego tytułu. Zadanie zorganizowania interdyscyplinarnych konfrontacji artystycznych, festiwalu sztuki ArtFest w dniach 19-20.11.2004 r. (obejmujące międzynarodowe prezentacje plastyczno-muzyczne przybliżające publiczności współczesną sztukę europejską, stanowi statutowe zadanie Gminy w dziedzinie kultury (CPV 92312000-1) i należy do zadań własnych Miasta, zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z dnia 25 października 1991 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 ze zm.).

Okoliczności powyższe odgrywają doniosłe znaczenie na gruncie przepisów podatku od towarów i usług. Podkreślić bowiem należy, iż nie każda, co do zasady, czynność wykonywana na podstawie stosunku prawnego jest zdarzeniem rodzącym w świetle zapisów art. 8 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy. Świadczenie usług, jak każde świadczenie, zakłada istnienie podmiotu będącego konsumentem usługi. Zdarzenia, dotyczące działań, które nie skierowane są do skonkretyzowanego odbiorcy (konsumenta), znajdują się poza zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług.

W/w zasady nie dotyczą przypadków pobierania należności od uczestników tytułem wstępu, które wyłączone zostały ze zwolnienia od podatku (poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy) i zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 156 załącznika nr 3, opodatkowane są stawką podatku w wysokości 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj