Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
VR/006/14-309/05/MCz
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VR/006/14-309/05/MCz
Data
2005.07.07



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
podpis elektroniczny


Pytanie podatnika
Strona zwróciła się z wnioskiem o udzielenie informacji czy faktury zaopatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym są podstawą do rejestrowania ich w księgach handlowych i rejestrach VAT, tak jak faktury podpisane odręcznie.


Decyzja


Na podstawie art. 14 b § 5 pkt . 2, art. 207, art. 210 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( Dz. U. 2005r, Nr 8, poz. 60 ) rozpatrując z urzędu w ramach nadzoru postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola z dnia 13.04.2005r znak US40/VAT/I/778/2005/ADB uznającego za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy sp. z o. oprzedstawione we wniosku z dnia 14.03.2005r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia


- uchylić postanowienie i uznać za nieprawidłowe stanowisko organu pierwszej instancji


Uzasadnienie


Ze stanu faktycznego przedstawionego w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola z dnia 13.04.2005r znak US40/VAT/I/778/2005/ADB wynika, że Strona zwróciła się z wnioskiem o udzielenie informacji czy faktury zaopatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym są podstawą do rejestrowania ich w księgach handlowych i rejestrach VAT, tak jak faktury podpisane odręcznie .W wystąpieniu swoim Strona przedstawiła stanowisko w którym uznała , że obecnie obowiązujące przepisy ( ustawa z dnia 11.10.2001r o podpisie elektronicznym ) dopuszczają możliwość podpisywania dokumentów w formie elektronicznej . Z uwagi na powyższe w ocenie Strony - faktury VAT zaopatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym mogą stanowić podstawę do rejestrowania w księgach handlowych oraz rejestrach VAT . Do powyższego stanowiska przychylił się Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola i uznał je za prawidłowe w postanowieniu z dnia 13.04.2005r znak US40/VAT/I/778/2005/ADB .

Dyrektor Izby Skarbowej rozpatrując z urzędu w ramach nadzoru postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola nie podziela stanowiska przedstawionego w wyżej wymienionym postanowieniu .Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, iż w Ministerstwie Finansów powstał dopiero projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i warunków wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także zasad przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną .

W świetle powyższego w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy prawne brak jest podstaw do wystawiania faktur w formie elektronicznej .

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej postanowił jak w sentencji .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj