Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/423/2004
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/423/2004
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
przewłaszczenie
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy zawarcie umowy przewłaszczenia towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 14.10.2004 r.:
• czy zawarcie umowy przewłaszczenia towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?.wyjaśnia:

W swoim zapytaniu Spółka podaje, iż zawarła z kontrahentem umowę o udzielenie ubezpieczeniowej gwarancji „Należytego Wykonania Kontraktu". Następnie, w celu zabezpieczenia wierzytelności z tyt. ww. gwarancji sporządzono umowę przewłaszczenia na zabezpieczeniu rzeczy, w wyniku której Spółka przeniosła na kontrahenta własność rzeczy ruchomej - zamiatarki kompaktowej o wartości 100.000,00 zł. Ustalono, że w przypadku wygaśnięcia udzielonej gwarancji, upływu terminu na zgłoszenie roszczeń i braku wpłaty nastąpi zwrotne przeniesienie własności przedmiotowej zamiatarki.
Spółka zatrzymała przewłaszczoną zamiatarkę w swoim władaniu (w charakterze biorącego w użyczenie) do dnia zwrotnego przeniesienia własności lub do chwili otrzymania od kontrahenta żądania zwrotu przewłaszczonej rzeczy.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2. eksport towarów,
3. import towarów,
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów oraz inne czynności zrównane z dostawą.

Zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczeniu rzeczy oznaczonych co do tożsamości, pomimo przeniesienia ich własności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.
Powyższe uzasadnione jest tym, iż samo przeniesienie własności rzeczy bez ich fizycznego wydania, polegającego na przeniesieniu posiadania tych rzeczy, nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku VAT. Przeniesienie własności ma bowiem charakter warunkowy, a ponadto nie występuje tutaj charakterystyczne dla np. dostawy towarów wydanie rzeczy.

Obowiązek podatkowy powstanie w momencie rzeczywistego wydania przedmiotu przewłaszczenia, co będzie następstwem nie wywiązania się z ustaleń zawartych w umowie.
Wydanie bowiem towaru w rozumieniu ww. ustawy o VAT stanowi czynność (składającą się z: przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel i przeniesienia posiadania polegającego na umożliwieniu fizycznego dysponowania tym towarem) opodatkowaną podatkiem od towarów i usług z art. 7 ust. 1.
W związku z powyższym obowiązek podatkowy po stronie przewłaszczającego, będącego podatnikiem podatku od towarów i usług powstaje w momencie wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru ( art. 19 ust. 4 ww. ustawy o VAT).
W oparciu o powyższe unormowania zauważa się jak niżej:
Zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczeniu rzeczy ruchomych i nieruchomych oraz zwrotne zwolnienie własności tych rzeczy z tego zabezpieczenia nie jest czynnością wywołującą obowiązek podatkowy, o której mowa w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj