Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDP/423-5/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-5/05
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
dywidendy
działalność statutowa
zryczałtowany podatek dochodowy
związek zawodowy


Pytanie podatnika
Czy z dywidendy otrzymanej przez Związek Zawodowy winien być potrącony podatek dochodowy, jeżeli środki pieniężne z tej dywidendy w całości przeznaczone zostaną na realizację celów statutowych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 maja 2005 r. (wpływ 06.05.05 r.), uzupełnionego pismem z dnia 31.05.2005 r. (wpływ 01.06.br.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.05.2005 r. do tut. Urzędu wpłynęło zapytanie Podatnika o treści:
- Czy z dywidendy otrzymanej przez Związek Zawodowy winien być potrącony podatek dochodowy, jeśli środki pieniężne z tej dywidendy w całości przeznaczone zostaną na realizację celów statutowych...

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Związek Zawodowy – jako udziałowiec spółki prawa handlowego, nabył prawo do dywidendy. W sytuacji takiej, spółka dokonująca wypłaty pełni rolę płatnika. Pobiera podatek zryczałtowany w wysokości 19% dokonanej wypłaty, przekazuje go na rachunek urzędu skarbowego, sporządza deklarację i odpowiednią informację dla podatnika. Obowiązki te reguluje art. 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop.
Jednocześnie, w myśl art. 26 ust. 1a updop, zryczałtowanego podatku dochodowego, ..., nie pobiera się, jeżeli podatnicy, wymienieni w art. 17 ust. 1, korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, złożą płatnikowi najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności oświadczenie, że przeznaczą dochody z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych – na cele wymienione w tym przepisie.
W rozpatrywanym przypadku, Związek Zawodowy osiąga dochody wymienione w pkt-cie 39 art. 17 ust. 1 updop. Przeznaczając je na cele statutowe, tj.:
- zasiłki statutowe
- zapomogi losowe dla pracowników, emerytów i rencistów
- odprawy emerytalne i rentowe
- odwiedziny chorych
- spotkania załogi
- organizowanie działalności rekreacyjnej dla pracowników, emerytów i rencistów korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Jeżeli więc Związek Zawodowy złoży płatnikowi (spółce) – najpóźniej w dniu dokonania wypłaty dywidendy – oświadczenie na formularzu CIT-5 o przeznaczeniu dochodów uzyskanych z tytułu dywidendy na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 39 updop, to płatnik nie pobierze od dokonanej wypłaty zryczałtowanego podatku dochodowego.Jeżeli więc Związek Zawodowy złoży płatnikowi (spółce) - najpóźniej w dniu dokonania wypłaty dywidendy - oświadczenie na formularzu CIT-5 o przeznaczeniu dochodów uzyskanych z tytułu dywidendy na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 39 updop, to płatnik nie pobierze od dokonanej wypłaty zryczałtowanego podatku dochodowego.

W świetle powyższego, stanowisko Związku Zawodowego jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj