Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kłodzku
PP-443/1-43/1B/50/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/1-43/1B/50/05
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy w Kłodzku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
obroty
opłata skarbowa
umowa zlecenia
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Podatniczka jest zatrudniona w charakterze sprzedawcy w sklepie z drukami i literaturą o tematyce podatkowej. Za zgodą pracodawcy zawarła z Urzędem Miasta umowę zlecenie dotyczącą sprzedaży znaków opłaty skarbowej. Znaki te na podstawie umowy kupuje w Banku PKO BP. Wynagrodzeniem jest upust otrzymywany przy zakupie znaków.
Czy wykonując wyżej opisane zlecenie jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji sprzedaży, po przekroczeniu określonej stosownymi przepisami kwoty przy użyciu kas rejestrujących.
Zdaniem Wnioskodawcy wykonywane czynności są bliskie czynnościom inkasentów należności publicznoprawnych, jako że znaki opłaty skarbowej są formą zapłaty podatku, zatem obrót nie podlega ewidencjonowaniu przy użyciu kas rejestrujących.


Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa dowarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów rozumie się w myśl art. 7 ust. 1, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również inne czynności wymienione w tym przepisie.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, o czym stanowi art. 111 ust. 1 ww. ustawy.

Z przepisów § 3 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 5 i 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) wynika, że zwolnieni od obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących są:

- podatnicy u których do 31 grudnia 2005 r. obroty na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyły w 2004 r. kwoty 40.000 zł, jeżeli wcześniej nie powstał u nich obowiązek ewidencjonowania; zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu 2005 r. przekroczenie kwoty obrotów na rzecz ww. osób w wysokości 40.000zł.

- do dnia przekroczenia w 2005 r. kwoty 20.000 zł obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych - podatnicy rozpoczynający sprzedaż w 2005 r.

Zatem uzyskiwany przez Podaniczkę obrót ze sprzedaży na umowę zlecenie znaków opłaty skarbowej, podlega po przekroczeniu określonej kwoty ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących.

Także zgodnie z nowelizacją przepisów § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonanie usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu podatników.

Mając na uwadze przytoczony stan prawny oraz stan faktyczny należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy w wyżej opisanej sprawie przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj