Interpretacja Urzędu Celnego w Szczecinie
421000-SN-ZH-9110-65/05/IK
z 2 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
421000-SN-ZH-9110-65/05/IK
Data
2005.08.02



Autor
Urząd Celny w Szczecinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Podatnicy akcyzy. Właściwość organów podatkowych --> Pełnomocnicy podatnika podatku akcyzowego

Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
pełnomocnicy
postępowanie podatkowe


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy czynności przyjmowania wyrobów akcyzowych, sporządzania dokumentacji sprawdzenia i przyjęcia przesyłki, wypełniania odpowiednich pól w dokumencie ADT, prowadzenia ewidencji zarejestrowanego handlowca są rozumiane przez ustawodawcę jako postępowanie w zakresie akcyzy prowadzone przed organami podatkowymi w myśl art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz 257 ze zmianami)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1 w związku z art.14a - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja Podatkowa tekst jednolity z 2005r.(Dz. U. nr 8, poz.60 ze zmianami)
- oceniam stanowisko zawarte w Państwa wniosku z dnia 18.05.2005r. (uzupełnionym w dniu 12.07.2005r.) jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 18.05.2005r. złożono wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, w którym zawarto pytanie: "Czy czynności przyjmowania wyrobów akcyzowych, sporządzania dokumentacji sprawdzenia i przyjęcia przesyłki, wypełniania odpowiednich pól w dokumencie ADT, prowadzenia ewidencji zarejestrowanego handlowca są rozumiane przez ustawodawcę jako postępowanie w zakresie akcyzy prowadzone przed organami podatkowymi w myśl art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz 257 ze zmianami).

W przedstawionym przez Państwa stanowisku w sprawie określono, iż w/w czynności nie wchodzą w zakres postępowania w zakresie akcyzy przed organami podatkowymi.

W związku z powyższym wyjaśniam co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz 257 ze zmianami) jeżeli postępowanie dotyczy towaru, którego rodzaj lub ilość wskazuje na przeznaczenie do działalności gospodarczej, pełnomocnikiem podatnika w postępowaniach w zakresie akcyzy prowadzonych przed organami podatkowymi może być wyłącznie: pracownik podatnika, agent celny, radca prawny lub doradca podatkowy, z zastrzeżeniem (w stosunku do agentów celnych po zdaniu przez nich egzaminu uzupełniającego w zakresie przepisów dotyczących poboru akcyzy).

W w/w przepisie wskazano pełnomocników, którzy mogą występować w postępowaniach prowadzonych przed organami podatkowymi w zakresie akcyzy.

Termin użyty w przedmiotowym artykule "postępowanie w zakresie akcyzy" należy odnieść do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja Podatkowa tekst jednolity z 2005r. (Dz. U. nr 8, poz.60 ze zmianami).

W dziale IV Ordynacji Podatkowej, określono obszar postępowania podatkowego jako czynności, które zmierzają do wydania decyzji w sprawie podatkowej.

Wobec powyższych czynności przyjmowania wyrobów akcyzowych, sporządzania dokumentu sprawdzenia i przyjęcia przesyłki, wypełniania dokumentu ADT oraz prowadzenia ewidencji zarejestrowanego handlowca nie wchodzą w zakres art. 17 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Mając powyższe na uwadze - postanawiam jak w sentencji.
Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego i prawnego na dzień 02.08.2005r.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organa kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.236 § 1 pkt 1, art. 239 - ustawy Ordynacja Podatkowa).

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 ustawy Ordynacja Podatkowa). W przypadku wnoszenia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach w kwocie 5 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj