Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie
PP/4430-21/05
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430-21/05
Data
2005.09.15



Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
maszyny rolnicze
towar używany
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przysługuje nam prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży używanego ciągnika rolniczego zakupionego w stawce 0% w 1995r. na fakturę VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z dnia 14 stycznia 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.08.2005r. (uzupełnionego dnia 05.09.2005r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży używanego ciągnika rolniczego

postanawiam

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione w złożonym wniosku za prawidłowe

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19.08.2005r. Przedsiębiorstwo (...) zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży używanego środka trwałego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo dokonuje sprzedaży ciągnika rolniczego marki URSUS typ 3512, rok produkcji 1995 w drodze przetargu nieograniczonego. Ciągnik został nabyty w roku 1995 i służył sprzedaży opodatkowanej. Przy jego zakupie wystąpiła stawka podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Faktury zakupu Spółka nie posiada z uwagi na upływ 5 letniego okresu przechowywania dokumentów. W okresie eksploatacji ciągnik był modernizowany i jego wartość początkowa wzrosła ponad 3,5 tys. zł.

Zdaniem Przedsiębiorstwa sprzedaż ciągnika należy potraktować jako sprzedaż zwolnioną, zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, gdyż w stosunku do towaru nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko Przedsiębiorstwa jest słuszne. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Definicję towarów używanych zawiera przepis art. 43 ust. 2 w/w ustawy. Zgodnie z nim przez towary używane rozumie się:

1.budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2.pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że będący przedmiotem sprzedaży ciągnik rolniczy spełniała przesłanki zakwalifikowania go jako towar używany. Okres jego używania wynosi bowiem ponad pół roku i przy jego zakupie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony Spółce nie przysługiwało, ponieważ z tytułu zakupu tego towaru opodatkowanego 0% stawką podatku VAT podatek naliczony był równy zeru.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W związku z powyższym postanowiłem jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze, zgodnie z art. 169 § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie wniesienie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj