Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/443/42/05
z 12 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/443/42/05
Data
2005.09.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
rezygnacja ze zwolnienia
rolnik ryczałtowy
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy mogę zarejestrować działalność jako - rolnik podatnik VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2005 r. wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 16,29 ha otrzymane dnia 27.05.2005r. w drodze darowizny, na którym będzie uprawiał: zboże, buraki cukrowe, kukurydzę oraz hodował trzodę chlewną.

W poprzednim roku podatkowym podatnik nie posiadał własnego gospodarstwa rolnego jak również nie dzierżawił gospodarstwa rolnego, wobec powyższego nie dokonywał dostawy produktów rolnych oraz nie świadczył usług rolniczych.

Zapytanie dotyczy: czy mogę zarejestrować działalność jako - rolnik podatnik VAT. Powyższe dawałoby mi prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy inwestycyjne, a jednocześnie zobowiązywało do odprowadzenia podatku należnego od dokonanych dostaw z posiadanego gospodarstwa rolnego.
Zajęto następujące stanowisko:

Strona twierdzi, iż w oparciu o art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 54 poz. 535 z 2004 r.) prowadzenie działalności obejmuje również rolnictwo i może zarejestrować się jako podatnik VAT od początku rozpoczętej działalności.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr. 54 poz. 535 z 2004 r. z późn. zm. ), kiedy mowa o gospodarstwie rolnym - rozumie się przez to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) za gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Natomiast zgodnie z treścią art. 2 pkt 15 cyt. ustawy o VAT, ilekroć w przepisach jest mowa o działalności rolniczej rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodkowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach "in vitro", fermową hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych ( PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Ustawa definiuje pojęcie działalności gospodarczej w art. 15 ust. 2 stanowiąc iż obejmuje ona wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 15 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 cyt. ustawy rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Natomiast na podstawie art. 2 pkt 20 cyt. ustawy przez produkty rolne - rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowanego oraz świadczenie usług rolniczych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowanego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowanego.

W myśl art. 43 ust. 3 rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:
1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł
2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2
3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 (dziennej ewidencji sprzedaży).

Rolnik ryczałtowy, który spełnił wymienione wyżej warunki i zrezygnował ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego o którym mowa w art. 96 ust. 1 staje się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług rozliczającym ten podatek na zasadach ogólnych.

W przedmiotowej sprawie ustalono, że od dnia 27.05.2005r. jest Pan rolnikiem ryczałtowym, który w bieżącym roku nie dokonał dostawy produktów rolnych i nie świadczył usług rolniczych, jak również w 2004 r. nie dokonał dostawy produktów rolnych i nie świadczył usług rolniczych. Z uwagi na to, iż nie spełnił Pan warunków określonych w art. 43 ust. 3 cyt. ustawy nie może Pan jako rolnik ryczałtowy zrezygnować ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług i stać się czynnym podatnikiem podatku VAT rozliczającym się na zasadach ogólnych z dniem rozpoczęcia działalności. Natomiast w przypadku spełnienia warunków określonych w cyt. powyżej art. 43 ust. 3 będzie Pan mógł zrezygnować ze zwolnienia z dniem 01 stycznia 2006 r.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj