Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/344/2005/art 4a
z 28 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/344/2005/art 4a
Data
2005.09.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
podatek liniowy
ugoda administracyjna
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
Czy dochody z udziału w amerykańskiej spółce partnerskiej opodatkowane są 19% liniowym podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /jednolity tekst Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r./ po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 15.07.2005r./wpływ 22.07.2005r./ o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że : - stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Przedstawiając stan faktyczny sprawy informuje Pan, iż jest wspólnikiem /partnerem/ amerykańskiej spółki D..... B.... i uzyskuje dochody z działalności prowadzonej przez Spółkę . Spółka świadczy usługi prawnicze , głównie na terenie USA oraz w innych lokalizacjach na świecie. Wspólnikami spółki jest sto kilkadziesiąt osób fizycznych . Zgodnie z prawem amerykańskim wynagrodzenie za świadczenie usług stanowi przychód Spółki , jednakże ze względu na to, że jest spółką osobową , nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego , a jej dochody są opodatkowane u wspólników.

Zgodnie z prawem amerykański wspólnicy w ciągu roku nie płacą zaliczek na podatek dochodowy na podstawie dochodu osiągniętego przez spółkę liczonego w sposób narastający i nie otrzymują informacji o tak naliczonym dochodzie Spółki. Podatek dochodowy w USA w ciągu roku jest płacony szacunkowo na podstawie dochodu zabudżetowanego , a nie dochodu rzeczywistego. Zaliczki na amerykański podatek dochodowy odprowadzane są w imieniu Podatnika na takich samych zasadach. W praktyce podatnik w ciągu roku nie otrzymuje od Spółki żadnych wypłat z tytułu osiągniętego dochodu przez spółkę w tym okresie.

Dochód który jest ostatecznie wypłacony/ postawiony do dyspozycji podatnika ustalony jest po zakończeniu roku w oparciu o amerykańskie przepisy.Dla celów opodatkowania dochodu ze Spółki amerykańskiej w Polsce, Podatnik przyjmuje kwotę dochodu faktycznie postawioną do jego dyspozycji. Na kwotę tę składają się fizyczne wypłaty oraz suma kwot zatrzymana w Spółce z tytułu zobowiązań o których była wyżej mowa.

Podatnik złożył oświadczenie o wyborze 19% stawki podatkowej w odniesieniu do dochodów z działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer zauważa:

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dotyczy Pana nieorganiczony obowiązek podatkowy. Zgodnie bowiem z tym przepisem, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Jednocześnie w myśl art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji uzyskiwania przez rezydenta Polski dochodów z zagranicy przepisy tej ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska

Stosowana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów została zawarta pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w dniu 8 października 1974 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 178). Umowa ta dotyczy osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium jednego lub terytoriach obu Umawiających się Państw (art. 1 umowy).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 powyższej umowy, zasadą jest, że osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw (w Polsce) może być opodatkowana w tym państwie z tytułu dochodów uzyskiwanych w drugim umawiającym się państwie (w USA) z uwzględnieniem wszystkich ograniczeń wynikających z powyższej umowy. Przepis ten statuuje nadrzędne prawo państwa rezydencji podatkowej do opodatkowania dochodów swoich rezydentów (mieszkańców) niezależnie od źródła i miejsca ich osiągnięcia.

Według art.8 cyt umowy zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa powinny być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba , że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. . Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Działalność Spółki , której jest Pan partnerem prowadzona jest na terytorium Stanów Zjednoczonych i dochód z tej działalność będzie tam podlegał opodatkowaniu. Dla działalności tej prowadzone są odpowiednie księgi według przepisów miejscowych pozwalających ustalić Pana udział w dochodzie.

Niezależnie jednak od sposobu ustalania wyniku z działalności wykonywanej za granicą dochód z tej działalności powinien być wykazany w księgach prowadzonych w Polsce, w ten sposób, aby wynikający z tych ksiąg łączny dochód za poszczególne okresy sprawozdawcze /miesięczne/ przedsiębiorcy obejmował również dochód z działalności wykonywanej za granicą.

W przedstawionej sytuacji dochód osiągnięty za granicą należy zaklasyfikować do źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czyli do przychodów z działalności gospodarczej dla której wybrał Pan opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c ustawy pdof.

Według art. 30c ust.4 ustawy jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

A zatem podatnik zobowiązany jest do złożenia zeznania rocznego PIT-36L o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok podatkowy, w którym winien uwzględnić dochód uzyskany w kraju i zagranicą stosując zasadę zaliczenia podatkowego przewidziana w art.30c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Kwestia zaliczek na podatek dochodowy / PIT-5L/ uregulowana jest przepisem art.44 ust.3f uopdof w świetle, którego podatnicy uzyskujący przychód z działalności gospodarczej opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Dochód ustalony zgodnie z art.24 ust.2 stanowiący podstawę opodatkowaniu przy obliczaniu zaliczek powinien uwzględniać wynik finansowy z działalności wykonywanej za granicą.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj