Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-107/05/KH/28351
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-107/05/KH/28351
Data
2005.04.29



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
czynsz
media
opłata eksploatacyjna
podatek należny
podatek naliczony
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółdzielnia Mieszkaniowa za czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługuje prawo do lokali mieszkalnych oraz właścicieli nie ędących członkami spółdzielni pobiera opłaty zgodnie z art. 4 ust.1, 2, 4 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.Opłaty te dzieli na dwie grupy, a to: 1) opłaty na pokrycie kosztów eksploatacji, króre zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT są zwolnione od podatku od towarów i usług. 2) opłaty za media (co.,woda i kanalizacja, wywóz nieczystości ), poprzez refakturę z właściwą stawką VAT.Podatek należny z tytułu refundowania Spółdzielnia odprowadza do urzędu skarbowego przy równoczesnym odliczeniu podatku naliczonego z tytułu ich zakupu. W jaki sposób należy rozliczyć otrzymane nadpłaty za media, podlegające odsprzedaży na rzecz członków Spółdzielni ?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Strony nr OF/1132/2005 z dnia 25.03.2005 r. (uzupełnionego w dniu 18.04.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółdzielnia za czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługuje prawo do lokali mieszkalnych oraz właścicieli nie będących członkami spółdzielni pobiera opłaty zgodnie z art. 4 ust 1, 2, 4 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Opłaty te dzieli na dwie grupy :

1) opłaty na pokrycie kosztów eksploatacji, które zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług zwolnione są od podatku VAT

2) opłaty za media ( centralne ogrzewanie , woda i kanalizacja, wywóz nieczystości, wieczyste użytkowanie terenu ) poprzez refakturę z właściwą stawką VAT. Podatek należny z tytułu refakturowania Spółdzielnia odprowadza do urzędu skarbowego przy równoczesnym odliczeniupodatku naliczonego z tytułu ich zakupu. Opłaty za media podlegają rozliczeniu zgodnie z regulaminem rozliczenia kosztów w określonych terminach. Przedmiot zapytania sprowadza się do rozstrzygnięcia w jaki sposób należy rozliczyć otrzymane nadpłaty za media, podlegająceodsprzedaży na rzecz członków Spółdzielni. Wnioskodawca uważa, że prawidłowym rozwiązaniem będzie zaliczenie ich na poczet czynszu bez określenia, jakiej pozycji to dotyczy.Odpowiadając na powyższe zapytanie na wstępie należy wskazać, że zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługująspółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Do opłat zwolnionych od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 4 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zaliczyć należy:

- wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów, za które są obciążani członkowie spółdzielni,którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali;

- wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem lokali, z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami, jak również wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu, za które obciążani są właściciele nie będący członkami spółdzielni;

- wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów, za które obciążani są członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali;

- opłaty na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na te lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów,

- wydatki związane z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnie, za które są obciążani członkowie spółdzielni.W ramach obowiązków wynikających z w/w przepisu spółdzielnie mieszkaniowe winny zapewnić dostawę energii cieplnej, wody, ciepłej wody, wywóz śmieci, utrzymanie czystości wokół posesji. Jeżeli opłaty za w/w czynności pobierane są w ramach opłat eksploatacyjnych winny być traktowane jako składnik czynności wykonywanych na rzecz członków Spółdzielni i podlegać zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust.1 pkt. 11 powołanej ustawy. Z treści pisma wynika, że Spółdzielnia podjęła decyzję o odrębnym rozliczaniu dostarczanych mediów na zasadach refakturowania wg właściwych stawek dla danej czynności. Nadpłata, jaką Spółdzielnia otrzymuje od dostawcy danej usługi (towaru) winna być rozliczona po stronie nabycia - jako korekta nabycia, skutkująca obniżeniem kwoty zakupu i podatku naliczonego. Jeżeli poszczególne towary i usługi są odprzedawane lokatorom na zasadzie refakturowania, w sytuacji wystąpienia nadpłaty z tego tytułu (oznaczającej tu wystąpienie korekty ceny danej czynności) Spółdzielnia winna skorygować jedynie wartość tych odprzedawanych czynności, których faktycznie dotyczy korekta (nadpłata). Jeżeli np. korekta dotyczyłaby wartości energii cieplnej, nieprawidłowym byłoby korygowanie sprzedaży obejmującej np. tę część opłaty eksploatacyjnej, którą Spółdzielnia traktuje jako zwolnioną z opodatkowania. Problem poruszony przez Wnioskodawcę w zakresie trudności w dokonywaniu rozliczeń nadpłat nie wystąpiłby, gdyby Spółdzielnia nie dokonywała opisanego sposobu rozliczania pobieranych opłat od lokatorów, a zastosowała się do regulacji powołanego przepisu art. 43 ust 1 pkt. 11 ustawy ( przy założeniu, że czynności dotyczą lokali mieszkalnych).

W opisanej sytuacji zaproponowany przez Spółdzielnię sposób rozliczenia nadpłat nie jest uzasadniony zarówno przepisami ustawy o podatku od towarów i usług jak i przepisami wykonawczymi do tej ustawy, zawartymi w § 19 ust. 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.


Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisówjej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj