Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-14/118/05
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-14/118/05
Data
2005.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
wywłaszczenie


Pytanie podatnika
Czy jednorazowe odszkodowanie otrzymane tytułem rekompensaty za utratę wartości użytkowej nieruchomości na skutek budowy napowietrznej linii elektroenergetcznej podlega podatkowi dochodowemu?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 , art. 216 § 1 oraz art.217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 /, art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26.07.1991r.o podatku dochdowym od osób fizycznych / tekst jednolity z 2000r. , Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ oraz art. 112, art. 124-126 ustawy z dnia 21.08.1997r. O gospodarce nieruchomościami / Dz. U. Z 2000r. , nr 46, poz. 543 z późn. zm./ w związku z Państwa wnioskiem z dnia 23.05.2005r./ data wpływu do Urzędu – 27.05.2005r./, który następnie został uzupełniony w dniu 14.07.2005r. w sprawie odszkodowania za utratę wartości użytkowej nieruchomości na skutek budowy napowietrznej linii elektroenergetycznej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie , nie potwierdza Państwa stanowiska i uznaje je za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę.

Wnioskodawcy są właścicielami działki , przez którą zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaną w trybie i na zasadach określonych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma przebiegać napowietrzna linia elektroenergetyczna wysokiego napięcia. Inwestor – Zakład Energertyczny prowadził rokowania z właścicielami w sprawie wyrażenia przez nich zgody na przeprowadzenie ww. linii oraz późniejszą jej eksploatację i konserwację. Wyrażenie zgody spowoduje wypłacenie przez inwestora jednorazowego odszkodowania tytułem rekompensaty za utratę wartości nieruchomości . Według oświadczenia właściciele podpisali umowę z Zakładem Energetycznym w wyniku, której uzyskali odszkodowanie.Czy w związku z tym mają obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego...

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawców odszkodowanie winno być wolne od podatku dochodowego na zasadzie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych . Należy je traktować jako odszkodowanie wypłacone stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.

Ocena prawna stanowiska:

Odnosząc się do powyższego stanu faktycznego należy zważyć co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami;....... Z literalnego brzmienia powołanego przepisu jednoznacznie wynika , że nie wszystkie odszkodowania są wolne od podatku, ale takie których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy. Ustawa o podatku dochodowym odwołuje się w pkt 29 art. 21 ust. 1 do ustawy z dnia 21.08.1997r. o gospodarce nieruchomościami / Dz. U. Z 2000r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm./. Z ustawy tej wynika, że w przypadku nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele publiczne a cele te nie mogą być zrealizowane w inny sposób, można dokonać wywłaszczenia nieruchomości, polegającego na pozbawieniu albo ograniczeniu , w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości/ art. 112 ustawy/. Wywłaszczenie własności nieruchomości następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej/ art. 128 ustawy/. Wysokość odszkodowania określa się w decyzji o wywłaszczeniu. Zatem , aby mówić o kwestii odszkodowania, które ustawodawca wymienia w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych muszą wystąpić następujące okoliczności wynikające wprost z ustawy o gospodarce nieruchomościami:1.nieruchomość leży na obszarze przeznaczonym na cele publiczne,2.prawa do nieruchomości nie mogą być nabyte w drodze umowy z powodu sprzeciwu właścicieli,3.zostaje wydana decyzja administracyjna przez starostę ,wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej,4.w decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości zostaje określone odszkodowanie zgodnie z zasadami rozdziału 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami – art. 128- art. 135.

W stytuacji faktycznej opisanej w piśmie wnioskodawców wystąpiła tylko okoliczność wymieniona w pkt 1. Natomiast pozostałe okoliczności nie wystąpiły. Strony doszły do porozumienia, w wyniku którego została podpisana umowa cywilnoprawna. I ona też stanowi podstawę do wypłaty oszkodowania / rekompensaty/ z tytułu ograniczenia prawa własności nieruchomości .

Reasumując, przy interpretacji przepisu art. 21 ust 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym należy mieć na względzie podstawową regułę podatku dochodowego a mianowicie zasadę powszechności opodatkowania/ art. 84 Konstytucji RP/. Wszelkie przepisy wprowadzające wyjątek od tej zasady, nie podlegają wykładni rozszerzającej co wielokrotnie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w swoich wyrokach, jak również Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z dnia 29 .05.1996r., zgodnie z którym „ wszelkie normy wprowadzające zwolnienia przedmiotowe mają charakter odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania wedlug jednakowych, tych samych dla każdego podatnika zasad.Dlatego też nie można traktować ich rozszerzająco”/ sygn. Akt K. 22/95/.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską z dnia 01.12.2003r. w zakresie odszkodowania wypłacanego zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami / Serwis podatkowy nr 7/103/ z dnia 10.07.2004r./ nie zgodziło się ze stanowiskiem posła , że w przypadku , gdy w wyniku rokowań między właścicielem nieruchomości a jednostką organizacyjną zamierzającą wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na przeprowadzenie m.in. urządzeń służących do przesyłania energii elektrycznej przez powyższą nieruchomość , wypłacane wówczas stosowne wynagrodzenie za wznoszenie inwestycji na nieruchomości stanowi de facto odpowiednik odszkodowania o którym mówi art. 128 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami i do którego nawiązuje art. 21 ust 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wysokość wynagrodzenia jest efektem negocjacji między stronami, z pominięciem procedury ustalania i wypłacenia odszkodowania na podstawie przepisów prawa administracyjnego.

W związku z powyższym tutejszy Organ podatkowy nie potwierdza stanowiska Wnioskodawców, że odszkodowanie otrzymane od Zakładu Energetycznego w wyniku umowy cywilnoprawnej jest zwolnione od opodatkowania. Brak jest ku temu podstaw prawnych. Należy je wykazać w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zostało faktycznie otrzymane.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia

Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatne j w znakach skarbowych w wys. 5 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj