Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US-PP/443/53/05
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/443/53/05
Data
2005.08.19



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Zwrot kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki


Słowa kluczowe
instalacja kasy rejestrującej
kasa rejestrująca
pamięć kasy rejestrującej
wymiana pamięci kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość kontynuowania ewidencji poprzez kasy rejestrujące w przypadku przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę jawną?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 93a § 2 pkt.2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 111 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535 ze zm.) oraz § 4 ust. 1 pkt.1 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z 2002 r. nr 108 poz. 948 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek z dnia 08.06.2005 r. złożony do Ministerstwa Finansów a otrzymany przez tut. organ podatkowy w dniu 08.07.2005 r. i uzupełniony w dniu 29.07.2005 r. o interpretację zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, iż w związku z przekształceniem działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę jawną i wniesienie aportem wszystkich towarów oraz środków trwałych bez konieczności zakładania nowych kas istnieje możliwość ciągłego prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych jako kontynuacja ewidencji prowadzonej przed przekształceniem postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 15.06.2005 r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem do Ministerstwa Finansów w sprawie udzielenia odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i ich indywidualnej sprawie, w części wniosku dotyczącej kontynuowania ewidencji prowadzonej poprzez kasy rejestrujące w związku z przekształceniem działalności prowadzonej przez małżonków bez umowy spółki w Spółkę jawną.

Na podstawie art. 170 § 1 cyt. Ustawy O. p. Minister Finansów przekazał wniosek w sprawie interpretacji do załatwienia wg właściwości. Przedmiotowy wniosek wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 08.07.2005 r. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca podaje, iż:jako firma prowadząca działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi na imię obojga małżonków bez zawierania umowy spółki cywilnej, w związku ze zmianą przepisów zmuszeni jesteśmy do zawarcia umowy spółki cywilnej lub jawnej. Wnioskodawca informuje, iż zamierza nadal prowadzić tę sama firmę i nie zamierza jej likwidować ani dzielić. Do nowopowstałej spółki Państwo Sz. pragną wnieść jako wkład wszystkie towary handlowe, wyposażenie i środki trwałe.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Państwo E i L Sz. uważają, iż w ich przypadku nie będzie konieczne dokonywanie likwidacji dotychczasowej firmy, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostaną wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorstwa. Dzięki temu utworzona spółka jawna przejmie wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowego przedsiębiorcy i nie będzie miała konieczności zakładania nowych kas fiskalnych. Jedynym warunkiem będzie ciągłe prowadzenie ewidencji za pomocą kas fiskalnych jako kontynuacji ewidencji prowadzonej przed przekształceniem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 08.06.2005 r. a otrzymanym w dniu 08.07.2005 r., dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego po analizie przedstawionego przez E i L Sz. stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 93a § 2 pkt. 2 oraz art. 93d cyt. ustawy O. p., spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby.Powołany przepis art. 93a § 2 pkt. 2 cyt. ustawy oznacza najpełniejszy z możliwych zakres sukcesji stosowanej wobec praw i obowiązków wynikających z wszelkich aktów normatywnych prawa podatkowego.Zatem powołany przepis powoduje zachowanie ciągłości podmiotowej.W związku z powyższym nowopowstała Spółka przejmie również obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących.W świetle przepisów art. 111 ust. 1 i 9 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, które spełniają kryteria i warunki techniczne oraz warunki ich stosowania przez podatników określone cyt. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 r.

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt.1 lit. b ww. rozporządzenia kasy rejestrujące muszą zapisywać w pamięci numer unikatowy pamięci fiskalnej oraz numer identyfikacji podatkowej NIP. Natomiast § 4 ust. 1 pkt. 6 cyt. rozporządzenia stanowi, że paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać, obok innych danych określonych w tym przepisem; imię i nazwisko lub nazwę podatnika oraz numer identyfikacji podatkowej – NIP.Jeżeli zatem na podstawie wym. wyżej art. 93a § 2 pkt.2 i art. 93d cyt. ustawy O. p. Spółka wstępuje w prawa i obowiązki poprzednika w tym również prowadzenie ewidencji poprzez kasy rejestrujące spełniające kryteria i warunki techniczne określone ww. rozporządzeniem, zauważyć należy, że kasy te mogą być stosowane przez nowopowstałą Spółkę jedynie wówczas, gdy nadal będą dochowane określone warunki stosowania tych kas a w szczególności, gdy kasy te będą zapisywały w pamięci numer identyfikacji podatkowej nowej Spółki jawnej a paragon drukowany przez te kasy będzie zawierał nazwę i numer NIP nowo zawiązanej Spółki.W związku z tym, iż przekształcenie formy prawnej działalności w tym przypadku związane będzie z nadaniem Spółce nowego numeru NIP, a pamięć fiskalna jest urządzeniem umożliwiającym trwały zapis numeru NIP bez możliwości jego zmiany to kasy fiskalne wniesione przez małżonków do Spółki jawnej będą mogły być użytkowane po dokonaniu przez uprawnionego serwisanta wymiany modułu pamięci fiskalnej. Zakończenie pracy w trybie fiskalnym lub wymiana pamięci fiskalnej kasy zgodnie z § 5 ust. 8 cyt. rozporządzenia z dnia 04.07.2002 r. wymaga dokonania z udziałem pracownika urzędu skarbowego czynności określonych w zał. nr 4 do rozporządzenia, a mianowicie spisania protokołu odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej za okres od dnia rozpoczęcia użytkowania kasy do dnia przekształcenia formy prawnej działalności.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę jak i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jego dotyczących.

Zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj