Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1436/2BV/443/151/05/MKow
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1436/2BV/443/151/05/MKow
Data
2005.07.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
częstotliwość
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
działka pod budowę


Pytanie podatnika
Dot. zasadności wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki budowlanej nabytą w drodze spadku,


W przedmiotowym wniosku podała Pani, że jest cudzoziemcem nie prowadzącym działalności gospodarczej. W drodze nabycia spadku stała się Pani współwłaścicielem nieruchomości - gospodarstwa rolnego z zabudowaniami w Ż. W miesiącu styczniu 2005 r. sprzedała Pani pierwszą działkę pod zabudowę z wydzielonej większej parceli a 1 marca 2005 r. dokonała sprzedaży drugiej działki z tego podziału. Przedmiotowe działki wchodzą w skład w/w nieruchomości położonej w Ż. Wnioskodawca informuje, że nie dokonał transakcji polegających na zakupie i sprzedaży innych działek budowlanych. We wniosku z dnia 2 marca 2005 r. wystąpiła Pani z zapytaniem, czy opisana wyżej transakcja polegająca na sprzedaży przedmiotowych działek, w opisanym wyżej stanie faktycznym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Pani na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco.


Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście przedstawia następujące stanowisko w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54 poz. 535 z późn. zmn.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W oparciu o art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zmn.) podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W/g ust. 2 cyt. przepisu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podatników pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również, czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z w/w przepisów wynika (choć nie zostało to sformułowane wprost), że czynności odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług podlegają opodatkowaniu jedynie wówczas gdy są wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze. Należy podkreślić, że taka wykładnia jest zgodna z przepisem art. 2(1) Szóstej Dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC), stanowiącej podstawę polskiego systemu podatku od towarów i usług. W związku z powyższym objęcie danej czynności podatkiem VAT wymaga każdorazowej analizy, czy do dostawy towarów lub świadczenia usług doszło w warunkach pozwalających na uznanie, że strona transakcji w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik. Bowiem status i charakter w jakim działa podmiot dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług decyduje o opodatkowaniu danej czynności. Ma to istotne znaczenie w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy, które dokonując np. sprzedaży składników majątku powinny rozróżniać transakcje wykonywane w ramach, i poza działalnością gospodarczą.
Osoba fizyczna wykonująca bowiem w/w czynności poza prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 - nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w tym zakresie, a zatem czynności te nie podlegają temu podatkowi. Zdaniem tut. organu podatkowego określona czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko wówczas, gdy dokonujący jej podmiot działa w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust 1 ustawy, wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą. Nie budzi wątpliwości, że w opisanym stanie faktycznym sprzedaż działek budowlanych wydzielonych z większej parceli nie stanowi działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, jako że czynność ta jest wykonana jednorazowo w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W podsumowaniu przedstawionej powyżej analizy stanu faktycznego i prawnego należy stwierdzić, że w wykonaniu opisanej we wniosku czynności nie występuje Pani w charakterze podatnika , o którym mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że opisana we wniosku czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj