Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/132/91/2005/AG
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/132/91/2005/AG
Data
2005.07.01



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
dłużnik
kodeks cywilny
należności nieściągalne
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wierzytelności własnej dokonywana sporadycznie jest czynnością podlegającą VAT, ale zwolnioną i w związku z tym nie podlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych?Czy, z uwagi na sporadyczność tych transakcji, w przypadku potraktowania tej sprzedaży wierzytelności jako zwolnionej z VAT, możemy jej nie uwzględniać do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 i 6, w celu sporządzenia korekty rocznej VAT?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku, z dnia 4 kwietnia 2005r. (data wpływu do urzędu), uzupełnionego w dniach 18 kwietnia i 2 maja 2005r., żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 8, art. 43 ust. 1 pkt 1 i art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Stan faktyczny podany we wniosku:W dniu 21 lutego 2005r. Spółka z o.o. zawarł, na podstawie art. 509 i nast. Kodeksu cywilnego, umowę sprzedaży wierzytelności przysługującej mu od kontrahenta. Wnioskodawca jest firmą handlową, której głównym przedmiotem działalności jest handel hurtowy i detaliczny artykułami elektroenergetycznymi i elektroinstalacyjnymi oraz AGD i RTV. Wpisanie do KRS świadczenie usług pośrednictwa finansowego stanowi działalność o charakterze pobocznym, firma nie uczestniczy w obrocie wierzytelnościami na rynku wtórnym. Umowa sprzedaży wierzytelności, o której mowa na wstępie, została zawarta w celu zminimalizowania strat związanych ze sprzedażą towarów kontrahentowi w związku z tym, iż przeterminowanie należności, jak i kondycja finansowa w/w kontrahenta wskazywały, że zapłata za zakupiony towar jest wątpliwa. Nabywcą przysługującej Wnioskodawcy wierzytelności była firma świadcząca usługi w zakresie obrotu wierzytelnościami.

Pytania Podatnika:Czy sprzedaż wierzytelności własnej dokonywana sporadycznie jest czynnością podlegającą VAT, ale zwolnioną i w związku z tym nie podlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych?Czy, z uwagi na sporadyczność tych transakcji, w przypadku potraktowania tej sprzedaży wierzytelności jako zwolnionej z VAT, możemy jej nie uwzględniać do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 i 6, w celu sporządzenia korekty rocznej VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, iż podatkowi od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1). Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.Wierzytelność jako prawo wierzyciela do żądania od dłużnika określonego zachowania się zwanego świadczeniem jest prawem majątkowym i jako takie może być przedmiotem obrotu gospodarczego (art. 509 - 518 k.c.). Czynność prawna, w ramach której jeden podmiot przekazuje innemu podmiotowi towar lub świadczy usługę w zamian za co uzyskuje prawo do wierzytelności przysługującej mu od osoby trzeciej, stanowi czynność zamiany towaru (usługi) za usługę (art. 603 - 604 k.c.). Przeniesienie praw do wierzytelności jako niematerialnych praw majątkowych stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Świadczeniem usług jest również wszelki odpłatny obrót wierzytelnościami, więc także sprzedaż. Biorąc powyższe pod uwagę umowa sprzedaży wierzytelności jest, w świetle obowiązujących przepisów, czynnością prawną podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, przy czym, zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 3 do ustawy, korzysta ze zwolnienia od tego podatku jako czynność pośrednictwa finansowego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym prawnym: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 art. 15 w/w ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 5 ust. l pkt. l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. W myśl art. 8 ust. l pkt. l cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Biorąc powyższe pod uwagę, sprzedaż własnych wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż wykonywanie "prawa własności" nie jest uważane za działalność gospodarczą, nie jest usługą w ujęciu PKWiU, wobec powyższego kwot uzyskanych ze sprzedaży własnych wierzytelności nie należy ujmować w proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj