Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/88/52/2005/AN
z 27 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/88/52/2005/AN
Data
2005.05.27



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
sprzedaż wierzytelności
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Spółka wnioskuje w sprawie poprawności rozliczenia zdarzenia gospodarczego polegającego na zakupie wierzytelności.


Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U.z 2005r Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 lutego 2005r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art.43 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 ze zm.) NACZELNIK TRZECIEGO MAZOWIECKIEGO URZĘDU SKARBOWEGO W RADOMIU stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

-stan faktyczny podany we wniosku: "W dniu 18 maja 2004r została zawarta z firmą GmbH z siedzibą na terenie Niemiec umowa kupna wierzytelności, w wyniku której przejęliśmy zobowiązania polskiego podmiotu gospodarczego wobec niemieckiego wierzyciela. (.) W naszych księgach rachunkowych w dniu zawarcia umowy zakupu wierzytelności został naliczony podatek VAT należny od kwoty do zapłaty (wartości euro przeliczone na złote wg średniego kursu waluty NBP z dnia zawarcia umowy) dla zbywcy wierzytelności. Podatek ten został jednocześnie odliczony jako naliczony w deklaracji za maj 2004r. (.)"

-treść pytania: Spółka wnioskuje w sprawie poprawności rozliczenia zdarzenia gospodarczego polegającego na zakupie wierzytelności.

-stanowisko wnioskodawcy wobec powyższego stanu faktycznego: "Wydaje nam się, że nasza umowa zakupu wierzytelności jest formą umowy cesji powierniczej, w której cedent przenosi na cesjonariusza wierzytelność, w celu jej ściągnięcia od dłużnika lub w celu dalszej odsprzedaży, przy jednoczesnym wydaniu cedentowi świadczenia pomniejszonego o wynagrodzenie przysługujące cesjonariuszowi. W takiej umowie cesjonariusz jest podmiotem profesjonalnie trudniącym się obsługą wierzytelności. Mamy więc do czynienie z obrotem wierzytelnościami, które zawarte są w katalogu usług określanych jako pośrednictwo finansowe. Usługi pośrednictwa finansowego korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art..43 ust.1 pkt.1 ustawy o VAT w związku z poz.3 załącznika nr 4 do ustawy. Ze zwolnienia tego wyłączone są jednak usługi ściągania długów, podlegające opodatkowaniu według 22% stawki VAT. Kwotą należną z tytułu świadczenia w/w usług jest jednak nie sama kwota długu, lecz kwota prowizji. Tak więc w chwili otrzymania prowizji lub jej części powinniśmy wystawić fakturę VAT i zadeklarować podatek od prowizji. Ponieważ miejscem świadczenia w/w usługi jest terytorium naszego kraju, powinna nas obowiązywać stawka 22%."

ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym: Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż jest ona podmiotem świadczącym usługę finansową na rzecz podmiotu z siedzibą w Niemczech, który jest odbiorcą usługi. Usługa ta polega na przejęciu przez Spółkę należności od podmiotu mającego siedzibę w Niemczech wobec innego (trzeciego) podmiotu polskiego. Z przepisów art.27 ust.4 pkt.4 w związku z ust.3 ustawy z 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54, poz.535 ze zm.)-zwanej dalej "ustawą o VAT" wynika, że w przypadku gdy usługi finansowe (o których mowa w w/w ust.4 art.27) są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Decydujące jest zatem -wedle w/w przepisów- miejsce siedziby podatnika, który jest odbiorcą tych usług, a nie miejsce faktycznego świadczenia oraz siedziby usługodawcy.

Jeżeli świadczącym usługę finansową jest polski podatnik podatku od towarów i usług, a nabywcą tej usługi jest podatnik od wartości dodanej z innego niż terytorium Polski państwa członkowskiego (w tym przypadku z Niemiec), wówczas polski usługodawca na fakturze powinien wykazać numer identyfikacyjny, pod którym nabywca jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium tego innego państwa- co wynika z przepisów art.106 ust.2 ustawy o VAT w związku z § 30 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 Nr 97, poz.971).Ponadto faktura powinna zawierać adnotację, że podatek zostanie rozliczony przez nabywcę.

Wobec powyższego Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że Wnioskodawca postąpił nieprawidłowo wystawiając fakturę wewnętrzną i rozliczając podatek w deklaracji VAT-7

Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj