Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/175/116/2005/EŻ
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/175/116/2005/EŻ
Data
2005.07.28



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
zarząd
zużycie
zużycie towarów
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zużycie wody mineralnej, kawy, herbaty, ciastek, soków na terenie zakładu w trakcie organizowanych spotkań członków zarządu z pracownikami i kontrahentami?Czy czynność ta powinna być dokumentowana fakturą wewnętrzną?


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.05.2005 roku (data wpływu do tutejszego urzędu) uzupełnionego w dniu 20.05.2005 roku (data wpływu do tutejszego urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 5 ust.1 pkt 1, art.7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późniejszymi zmianami).Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Bank świadczy zarówno usługi zwolnione od podatku od towarów i usług, jak i opodatkowane. Bank wykonuje również czynności opodatkowane na mocy art.7 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późniejszymi zmianami) tj., przekazuje i zużywa różnego rodzaju towary bez wynagrodzenia na potrzeby sekretariatu, spotkania zarządu z pracownikami i kontrahentami.

Pytanie Spółki dotyczy następujących kwestii: Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zużycie wody mineralnej, kawy, herbaty, ciastek, soków na terenie zakładu w trakcie organizowanych spotkań członków zarządu z pracownikami i kontrahentami?Czy czynność ta powinna być dokumentowana fakturą wewnętrzną?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego: Zużycie towarów takich jak woda mineralna, kawa, herbata, ciastka, soki w trakcie organizowanych spotkań członków zarządu z pracownikami i kontrahentami jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Nieodpłatna czynność zużycia towarów związana jest z prowadzonym przedsiębiorstwem, znajduje się poza zakresem czynności opodatkowanych na mocy art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.Tak więc czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą wewnętrzną.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym: Nowa ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późniejszymi zmianami) przy określaniu zakresu opodatkowania w ogóle nie odwołuje sie do pojęć reprezentacja i reklama, zaś czynności opodatkowane wyliczono w art. 5 ust. 1 w/w ustawy zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnatrzwspolnotowa dostawa towarów.

odkreślić należy, że wskazany wyżej przepis formułuje zasadę, iż warunkiem opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usług jest odpłatność za te czynności.Nieodpłatna dostawa towarów i nieodpłatne świadczenie usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art.7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 w/w ustawy.Zgodnie art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Powyższe zapisy wskazują, że opodatkowaniu podlega zużycie towarów, jedynie, gdy ich spożytkowanie następuje na cele osób ściśle wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1. Natomiast z brzmienia przepisu art. 7 ust. 2 pkt 2 wynika, iż opodatkowaniu poddane zostało jedynie ""wszelkie inne przekazanie"", nie ma tu mowy o zużyciu towarów. Tak więc, w świetle powyższych przepisów zużycie towarów na cele reklamy i reprezentacji w ramach działalności przedsiębiorstwa, w tym poczęstunek napojami, słodyczami podczas spotkań z kontrahentami nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sytuacja gdy Bank zużywa towary takie jak woda mineralna, kawa, herbata, ciastka, soki w trakcie organizowanych spotkań członków zarządu z pracownikami i kontrahentami jest zdarzeniem ściśle związanym z prowadzoną działalnością, zatem nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu, tym samym nie istnieje również obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej, gdyż zgodnie z art. 106 ust. 7 faktury wewnętrzne wystawia się w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz importu usług. Nieodpłatne zużycie towarów, na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

1.Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jej doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa)4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej ( t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 253 poz. 2532 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 gr od załącznika od odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj