Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/192/125/05/AG
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/192/125/05/AG
Data
2005.08.09



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
kurs waluty
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaki kurs powinna Spółka zastosować do przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych, w przypadku gdy wystawia fakturę VAT zanim NBP wyliczy i ogłosi bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury?


Na podstawie art 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r Nr.8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.05.2005 roku (data wpływu do tut. Urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji art. 106 ust.12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.),Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.


1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący: Zasady wyliczania i ogłaszania bieżących kursów średnich walut obcych określone są w Uchwale Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23.09.2002 roku z późniejszymi zmianami. Postanowienia wyżej powołanej uchwały Zarządu NBP nie określają jednak ram czasowego obowiązywania ogłaszanych przez NBP bieżących kursów średnich walut obcych. § 2 ust 1 lit. a powyższej uchwały stanowi, ze bieżące średnie kursy EURO i dolara amerykańskiego w złotych wyliczone są na godzinę 11.00. W związku z powyższym pojawia się wątpliwość od którego momentu należy stosować ogłoszone o godz. 11.00 średnie kursy. Problem w zastosowaniu właściwego kursu wymiany pojawia się wtedy, gdy Spółka wystawia fakturę w danym dniu, przed godziną 11.00 t.j. przed ogłoszeniem przez NBP tabeli kursowej.

Pytanie podatnika: Jaki kurs powinna Spółka zastosować do przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych, w przypadku gdy wystawia fakturę VAT zanim NBP wyliczy i ogłosi bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury?


2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego: Zdaniem Spółki, kurs waluty ustalony i ogłoszony o godzinie 11.00 danego dnia obowiązuje od momentu jego ogłoszenia, zgodnie też z § 37 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz.970) w przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Spółka uważa, ze jeżeli wystawi fakturę 19.04.2005r o godzinie 10.00, to wykazane na tej fakturze kwoty powinna przeliczać wg bieżącego kursu średniego waluty obcej ogłoszonego w dniu poprzednim t.j. według tabeli kursowej z dnia 18.04.2005 r, natomiast jeśli Spółka wystawi fakturę tego samego dnia, ale o godzinie 11.00, kiedy tabela kursowa jest już ogłoszona i opublikowana, to wykazane na tej fakturze kwoty powinna przeliczać według bieżącego kursu średniego waluty obcej ogłoszonego w dniu 18.04.2005 roku.


3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym. Zgodnie z § 8 w związku z § 2 uchwały nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP nr 14, poz. 39 z późn. zm.) bieżące kursy średnie walut wymienialnych i jednostka rozrachunkowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (SDR) , XDR wyliczane są na godzinę 11:00 i ogłaszane w dniu wyliczenia w serwisach informacyjnych: Reuters, Telerate, Bloomberg, telegazecie TVP1, na stronie internetowej NBP i w oddziałach NBP. Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia z zastrzeżeniem ust 2 i 3. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczania stosuje się w myśl ust. 2 § 37 ww rozporządzenia kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
Zasada ta ma również zastosowanie w przypadku gdy faktura jest wystawiona zanim NBP wyliczy i ogłosi bieżący kurs średni waluty obcej. Natomiast po ogłoszeniu przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dany dzień podatnik obowiązany jest do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej wykazywanych na fakturach wg tego kursu. Oznacza to, że jeżeli przeliczanie waluty (na fakturze wystawionej dnia 19.04.2005 r ale po godz. 11.00) wg kursu ostatnio wyliczonego i ogłoszonego, tj, z dnia poprzedniego (18.04.2005 r) podczas gdy został wyliczony i ogłoszony bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury nie jest zgodne z ust. 2 § 37 ww rozporządzenia.

P o u c z e n i e1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). 4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt.1 lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004 roku Nr. 253 poz.2532 z późn. zmianami) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj