Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
II-2/406/14/2005
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/406/14/2005
Data
2005.06.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
lokale gastronomiczne
majątek
moment powstania obowiązku podatkowego
spółka cywilna
sprzedaż nieruchomości
zbycie rzeczy


Pytanie podatnika
Czy Podatnik będący wspólnikiem spółki cywilnej przejmujący majątek spółki winnien zapłacić podatek ze sprzedaży tego majątku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 , § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 1997r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 14 kwietnia 2005r dotyczące zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży nieruchomości będącej majątkiem spółki cywilnej.

U Z A S A D N I EN I E

W dniu 14 kwietnia 2005r. podatniczka zwróciła się do tut. Organu podatkowego z zapytaniem , czy powinna zapłacić podatek od przychodów ze sprzedaży majątku spółki w wysokości 1/3 udziałów ?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka od 1991r. prowadziła działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej (trzy osobowej) pod nazwą PGU ŻAK w zakresie usług gastronomicznych.

W trakcie przedmiotowej działalności wspólnicy spółki cywilnej nabyli w październiku 1994r. nieruchomość użytkową - lokale gastronomiczne - w których prowadzona była działalność gastronomiczna. Nieruchomość ta została ujęta do ewidencji środków trwałych spółki.

Po rozwiązaniu spółki cywilnej co nastąpiło w dniu 31.12.2004r. podatniczka od 03.01.2005r. rozszerzyła przedmiot działalności swojej indywidualnej o dodatkowy punkt prowadzonej działalności w miejscu w którym dotychczas prowadziła działalność spółka cywilna . Do tego celu zakupiła w dniu 22.03.2005r. udziały do przedmiotowej nieruchomości wynoszące po 1/3 udziałów w nieruchomości od pozostałych byłych udziałowców spółki cywilnej.

Wobec powyższego stanu faktycznego podatniczka zajęła stanowisko, że skoro nie osiągnęła dochodu ze sprzedaży swojej części nieruchomości to opodatkowanie podatkiem dochodowym wystąpi dopiero w przypadku dokonania przez Nią sprzedaży nabytej nieruchomości .

Odnosząc się do powyższego tut. Organ podatkowy uznaje za prawidłowe stanowisko podatniczki , z którego wynika, że dochód do opodatkowania wystąpi dopiero w momencie dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości będącej składnikiem majątku wykorzystywanego przez podatniczkę na potrzeby związane z działalnością gospodarczą ponieważ :zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 , poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi ujętych w ewidencji środków trwałych

W w. wymienionym przypadku podatniczka nie dokonała odpłatnego zbycia opisanej nieruchomości w należącej do niej części 1/3 udziałów , w związku z kontynuacją działalności prowadzonej przez nią indywidualnie.

Dodatkowo po odkupieniu od wspólników zlikwidowanej spółki po 1/3 części udziałów do ww. nieruchomości podatniczka od 03.01.2005r. rozszerzyła działalność o nowe punkty mieszczące się w byłych obiektach spółki cywilnej.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje jak niżej:

1) powyżej przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,

2) zgodnie z art. 14b cytowanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu ich zmiany i uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj