Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
PUS.EG/005-1/76/05
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.EG/005-1/76/05
Data
2005.09.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich --> Nabywca przedsiębiorstwa


Słowa kluczowe
hipoteka
nabycie nieruchomości
nabywca
odpowiedzialność osób trzecich
przedawnienie
składnik majątkowy
zaległości podatkowe


Pytanie podatnika
Podatnik w swoim piśmie zwrócił się z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej – nabywcy majątku podatnika - za zaległości podatkowe podatnika w sytuacji, gdy od daty powstania zaległości upłynęło 5 lat.


Podatnik w swoim piśmie zwrócił się z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej – nabywcy majątku podatnika - za zaległości podatkowe podatnika w sytuacji, gdy od daty powstania zaległości upłynęło 5 lat.

Z dokumentów znajdujących się w tut. Urzędzie wynika, że Pan XXX w dniu 14 czerwca 2005r. na posiedzeniu rady wierzycieli postępowania upadłościowego prowadzonego dla Spółdzielni Pracy „YYY” w upadłości złożył ofertę zakupu nieruchomości należącej do masy upadłej Spółdzielni Pracy „YYY”. Zatem przedsiębiorca planuje nabycie nieruchomości wchodzącej w skład upadłego przedsiębiorstwa. Nieruchomość obciążona jest hipoteką na rzecz Skarbu Państwa i jest zbywana przez syndyka masy upadłości. Powyższe oznacza, że przedmiotem transakcji będzie składnik majątku zbywającego związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowiący w rozumieniu przepisów o rachunkowości aktywa trwałe.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w przepisach art. 107 – 109 oraz art. 118 – 119 normuje generalne zasady odpowiedzialności podatkowej osób trzecich, natomiast przepisy art. 110 – 117 regulują odpowiedzialność poszczególnych kategorii osób trzecich.

Przepis art. 108 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w decyzji.

Z brzmienia przepisu art. 112 ustawy Ordynacja podatkowa wynika, że nabywca przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15.000 zł - odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zakres odpowiedzialności nabywcy, zgodnie z art. 112 § 3 i § 4 Ordynacji podatkowej jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku i nie obejmuje:

    * należności wymienionych w art. 107 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, tj. podatków nie pobranych oraz pobranych, a nie wpłaconych przez płatników lub inkasentów,
    * odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz oprocentowania, o którym mowa w art. 107 § 2 pkt 3 Ordynacji podatkowej, tj. oprocentowania nie zwróconych w terminie zaliczek naliczonego podatku od towarów i usług, powstałych po dniu nabycia.

Nabywca nie odpowiada także za podatkowe zaległości zbywającego, które nie zostały wykazane w zaświadczeniu wydanym w trybie art. 306g ustawy Ordynacja podatkowa przy założeniu, że spełnione są warunki z art. 112 § 7 ustawy.

Stosownie do zapisu art. 118 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy nie może wydać decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat.

Mając na uwadze powyższy przepis prawa podatkowego Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko podatnika – będzie on mógł nabyć przedsiębiorstwo bez narażania się na przejęcie wraz z nim odpowiedzialności za zaległości podatkowe sprzedającego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj