Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
PDFII/415-18/2005
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFII/415-18/2005
Data
2005.07.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
działalność usługowa
Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT)
plac zabaw
stawka amortyzacyjna
środek trwały
wyposażenie


Pytanie podatnika
Czy środki trwałe stanowiące wyposażenie placu zabaw mieszczące się w grupie Klasyfikacji Środków Trwałych rodzaj 804 mogą być amortyzowane według stawki 20 %?


Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że dokonała zakupu konstrukcji zabawowej (wyposażenia placu zabaw) do prowadzenia działalności usługowej polegającej na udostępnianiu dla dzieci suchego basenu z piłkami, zjeżdżalni, labiryntów, mostów wiszących, magli poziomych i pionowych, torów przeszkód i miejsc do skakania (PKD 92.72 Z "Działalność rekreacyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana").

W ocenie podatnika wymienione w piśmie środki trwałe stanowiące wyposażenie placu zabaw mieszczą się w grupowaniu KŚT rodzaj 804 i mogą być amortyzowane według stawki 20 %.

Stanowisko podatniczki należy uznać w części za prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 22i ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie zasad metodycznych Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 22i ust. 1 ww. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Na pisemne zapytanie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w sprawie sklasyfikowania do grupy rodzajowych środków trwałych, o których mowa w piśmie podatnika, skierowane do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi dnia 20 czerwca 2005 r. uzyskano informację, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Środków Trwałych wprowadzonej ww. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r., środki trwałe stanowiące wyposażenie placu zabaw (suchy basen z piłkami, zjeżdżalnie labirynty, most wiszący, magle poziome i pionowe, tory przeszkód, miejsca do skakania itp.) mieszczą się w grupowaniu KŚT: grupa 8 podgrupa 80 "Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie" rodzaj 808 "Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie pozostałe".

Tym samym w powyższym zakresie należy stanowisko podatnika uznać za nieprawidłowe.

Środki trwałe stanowiące wyposażenie placu zabaw nie są zaliczane do rodzaju 804 KŚT.

Natomiast, zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych uwidocznionych w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla KŚT grupy 8, tj. "Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie", stawka amortyzacji wynosi 20 %.

Interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast właściwie organy podatkowe i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj