Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-144/05/BKJ-54551
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-144/05/BKJ-54551
Data
2005.09.13



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
eksport towarów
opodatkowanie zaliczek


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy wykazania w deklaracji VAT-7 zaliczki otrzymanej z tytułu eksportu towarów


Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółka otrzymuje zaliczki na dostawy eksportowe poniżej 50% wartości dostawy. Zgodnie z nowelizacją ustawy od 1 czerwca 2005r. otrzymanie każdej zaliczki (przedpłaty, zadatku, raty) w eksporcie będzie oznaczać powstanie obowiązku podatkowego, czyli tym samym prawo do opodatkowania tej części należności stawką zero.

W związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym Spółka ma wątpliwości czy jeżeli zaliczka wpłynęła do wnioskodawcy przykładowo w czerwcu br. a dostawa została dokonana w miesiącu lipcu br. przed datą złożenia deklaracji VAT za czerwiec np. 20 lipca to wnioskodawca jest zobowiązany wykazać zaliczkę w deklaracji sporządzonej za miesiąc czerwiec dnia 25 lipca mając świadomość, iż dokonał eksportu, czy może postąpić jak przed zmianą Ustawy i dokonać rozliczenia tejże dostawy w deklaracji za miesiąc lipiec ...

Zdaniem strony na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy obowiązek podatkowy powstaje w momencie wpłynięcia zaliczki i dlatego powinien on wykazać ją w obrocie w deklaracji za miesiąc, w którym wpłynęła.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W myśl ustępu 12 cytowanego artykułu przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Jak stanowi art. 106 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Przy czym przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Ponadto jak wynika z § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Zgodnie z ustępem 2 cytowanego paragrafu fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Obowiązek wykazywania w deklaracji VAT-7 wszystkich czynności, podlegających opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, wynika z objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług, które stanowią załącznik numer 3 do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 89, poz. 852 ze zm.)

Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki w eksporcie towarów został związany z warunkiem wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Tak więc w sytuacji opisanej w piśmie Strony, kiedy zaliczka wpływa do Spółki w czerwcu br. a dostawa zostanie dokonana w lipcu br. otrzymanie zaliczki niezależnie od jej wysokości winno być wykazane w deklaracji podatkowej VAT-7 za okres rozliczeniowy w którym powstał w stosunku do otrzymanej zaliczki obowiązek podatkowy tj. w czerwcu br.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Strony przedstawione w piśmie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj