Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-1/MWR/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-1/MWR/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
usługi
usługi radiowo-telewizyjne
usługi realizacji materiałów filmowych


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy opodatkować usługi operatora kamery i jaki symbol PKWiU należy wpisać na fakturze?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 02.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku

W dniu 03.01.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: Podatnik od maja 2004r. przy wystawianiu faktury VAT, stosuje symbol PKWiU 92.32.10.Podatnik wyjaśnił także iż wykonuje prace operatora kamery dla potrzeb telewizji Polskiej oraz kilka faktur wystawił dla telewizji TVN. Przy wykonywanej usłudze przekazuje wszelkie prawa autorskie na rzecz telewizji. Pytanie Podatnika sprowadza się do potwierdzenia stosowania stawki VAT, oraz ewentualnie do wskazania właściwej wysokości stawki VAT i właściwego PKWiU.Wnioskodawca przedstawia stanowisko, iż przy wystawianiu faktury VAT za wykonane usługi stosuje się zwolnienie od podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm.), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 ww. załącznika wymienione zostały usługi (PKWiU ex92) związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazane lub udzielone licencje do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniami zawartymi w punktach od 1 do 8, między innymi:

  1. usług związanych z taśmami video oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,(...),
  2. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe.

We wniosku Podatnik podaje, że wykonuje usługi klasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.32.10. Nadmienia również, iż usługi te polegają na wykonywaniu pracy operatora kamery. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług dla celów podatku VAT pod pozycją 92.32.10 wymienia "usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych".Ustawa o podatku VAT wymienia w załączniku 4 pod pozycją 11 ww. usługi (jako wyłączone ze zwolnienia) jednakże jedynie w zakresie wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy. Mając na uwadze powyższe przepisy oraz podany przez Podatnika symbol PKWiU należy uznać, że usługi te korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług pod warunkiem, że są związane z kulturą oraz nie dotyczą wszelkich filmów reklamowych i promocyjnych. Z załączonej przez Podatnika do pisma z dnia 13.12.2004 r. w sprawie udzielenie informacji o stosowanie przepisów prawa podatkowego dotyczących symbolu PKWiU oraz stawki VAT na usługi realizacji materiałów filmowych kamerą video dla potrzeb telewizji publicznej oraz komercyjnej - kserokopii listy rodzajów działalności zgłoszonych do rejestru REGON wynika, że Podatnik prowadzi działalność polegającą na produkcji filmów i nagrań wideo o kodzie PKD 92.11.2. Temu rodzajowi działalności odpowiadają usługi, które wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług są sklasyfikowane pod symbolem 92.11.31.00.00, a nie jak wskazuje Podatnik 92.32.10.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu informuje, że za prawidłową klasyfikację usług i towarów ponosi całkowitą odpowiedzialność wyłącznie jednostka świadcząca usługi i sprzedająca towary. Pomocniczo należy traktować opinię wydawaną przez właściwą jednostkę tj. Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. Naczelnik urzędu skarbowego nie jest organem właściwym do dokonywania klasyfikacji statystycznych usług i towarów, może jedynie potwierdzić zasadność stosowanych przez podatnika stawek podatku VAT przy sprzedaży towarów i usług, prawidłowo zaklasyfikowanych przez podatnika.

Tutejszy organ podatkowy zaznacza, że interpretacji dokonał w oparciu o podaną przez Podatnika klasyfikację wykonywanej usługi jako PKWiU 92.32.10.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania, odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj