Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głubczycach
POIII-406/9/ST/05
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POIII-406/9/ST/05
Data
2005.08.31



Autor
Urząd Skarbowy w Głubczycach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumenty przetargowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
zamówienie publiczne


Pytanie podatnika
Pismem z dnia 06.06.2005 r. (data wpływu 09.06.2005 r.) uzupełnionym w dniach 20.07.2005 r. (25.07.2005 r.) i 11.08.2005 r. (data wpływu 16.08.2005 r.) podatnik Urząd Miejski zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: w celu wyłonienia wykonawcy do realizacji zadania Urząd Miejski występujący jako inwestor przystępuje do procedury przetargowej wynikającej z ustawy z dni 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych(Dz. U. Nr 19, poz. 177 ze zm.).   Nieodłącznym elementem dokumentacji przetargowej jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Specyfikację istotnych warunków zamówienia opracowuje inwestor. Po ogłoszeniu przetargu SIWZ dostarczana jest potencjalnym oferentom na ich wniosek. Pobierający SIWZ uiszczają opłatę określoną przez inwestora. Wysokość opłaty zawiera podatek VAT.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy  z dnia   29.08.1997 r.  Ordynacja  podatkowa (Dz.U.  Nr 137, poz. 926  z  późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Urzędu Miejskiego z dnia 06.06.2005 r. (data wpływu 09.06.2005 r.) uzupełnionego w dniach 20.07.2005 r. (data wpływu 25.07.2005 r.) i 11.08.2005 r. (data wpływu 16.08.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika zawarte we w/w wniosku z dnia 06.06.2005 r. dotyczącym opodatkowania podatkiem VAT specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 06.06.2005 r. (data wpływu 09.06.2005 r.) uzupełnionym w dniach 20.07.2005 r. (25.07.2005 r.) i 11.08.2005 r. (data wpływu 16.08.2005 r.) podatnik Urząd Miejski zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny:

W celu wyłonienia wykonawcy do realizacji zadania Urząd Miejski występujący jako inwestor przystępuje do procedury przetargowej wynikającej z ustawy z dni 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych(Dz. U. Nr 19, poz. 177 ze zm.).   Nieodłącznym elementem dokumentacji przetargowej jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Specyfikację istotnych warunków zamówienia opracowuje inwestor. Po ogłoszeniu przetargu SIWZ dostarczana jest potencjalnym oferentom na ich wniosek. Pobierający SIWZ uiszczają opłatę określoną przez inwestora. Wysokość opłaty zawiera podatek VAT.Podatnik przedstawił w w/w piśmie z dnia 06.06.2005 r. własne stanowisko:

Podatnik przedstawił w w/w piśmie z dnia 06.06.2005 r. własne stanowisko:Zdaniem podatnika, powyższa czynność polegająca na wydaniu dokumentacji przetargowej nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głubczycach informuje:Stanowisko podatnika zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1)      odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2)      eksport towarów,3)      import towarów,4)      wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5)      wewnątrzspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Jednakże, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikiem podatku od towarów i usług nie są organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Ponadto, w myśl § 8 ust. 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się z tego podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zatem organy władzy publicznej i urzędy obsługujące te organy oraz samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług wyłącznie w zakresie czynności mających charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czynności polegające na wydaniu dokumentacji przetargowej nie mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy. Udostępnianie SIWZ następuje na warunkach ściśle określonych ustawą Prawo zamówień publicznych, nie może być traktowane jako sprzedaż w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, co oznacza iż nie można wystawiać faktury VAT ani też dokonywać jakichkolwiek czynności wynikających z tej ustawy przez podmiot zamawiający usługę lub kupujący towar i zobowiązany do stosowania jej postanowień.W świetle powyższego należy uznać, iż pobieranie opłaty przy przekazywaniu dokumentacji kontrahentom polegającej jedynie na zwrocie kosztów poniesionych przez organizatora przetargu w celu udostępnienia jej uczestnikom przetargu nie jest czynnością wymienioną w art. 5 i  cytowanej wyżej ustawy i jako taka nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług. W związku z tym wysokość opłaty nie może zawierać podatek VAT.Zatem stanowisko podatnika w powyższej sprawie jest prawidłowe.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie na podstawie art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Wniesienie zażalenia zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532) podlega opłacie skarbowej.  



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj