Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1436/2BV/443/103/05/MKow
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1436/2BV/443/103/05/MKow
Data
2005.06.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
przedpłaty
środek trwały
zakup


Pytanie podatnika
Do przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca zadał pytanie, czy zasadne jest wykazanie w deklaracji VAT-7 w pozycji: zakupy towarów i usług pozostałych, otrzymanych faktur zaliczkowych, potwierdzających dokonanie przedpłat na poczet zakupu lokalu użytkowego.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje inwestycji w nieruchomości, poprzez zakup lokali użytkowych , w celu ich późniejszego wynajęcia i uzyskiwania przychodów z tego tytułu. Procedura w przedmiotowej sprawie jest następująca: podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem i wpłata kolejnych rat kwot ustalonych w umowie dotyczącej kupna w/w lokalu, a następnie podpisanie aktu notarialnego na zakup lokalu i przekazanie go nabywcy.
Spółka po opłaceniu każdej raty otrzymuje fakturę VAT z opisem „ wpłata na poczet lokalu użytkowego” i wykazuje przedmiotowy zakup części D2 deklaracji VAT-7 jako nabycie towarów i usług pozostałych. W ewidencji księgowej w/w zakup zaliczany jest do inwestycji w nieruchomości. Wpisanie przez Spółkę do ewidencji środków trwałych przedmiotowego zakupu nastąpi z chwilą przekazania lokalu i podpisania aktu notarialnego. Wnioskodawca oświadczył, że środek trwały będzie podlegał amortyzacji od momentu przyjęcia do go do używania.

Do przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca zadał pytanie, czy zasadne jest wykazanie w deklaracji VAT-7 w pozycji: zakupy towarów i usług pozostałych, otrzymanych faktur zaliczkowych, potwierdzających dokonanie przedpłat na poczet zakupu lokalu użytkowego.
Zdaniem Wnioskodawcy na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco, z uwagi na to, iż w danym momencie lokal użytkowy nie jest zaliczany przez Spółkę do środków trwałych i nie powinien być wykazany w pozycji deklaracji VAT-7 nabycie towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście stwierdza, co następuje. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie występuje definicja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, do których to pojęć odwołuje się art. 87 ust. 3 ustawy.

Zatem zasadnym jest w przedmiotowej sprawie posłużenie się stosownymi definicjami zawartymi w art. 16a – 16b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 ze zmn.). Zgodnie z w/w przepisami amortyzacji podlegają między innymi , w oparciu o art. 16a ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania : budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niz rok , wykorzystywana przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17 a pkt 1, zwane środkami trwałymi .

W omawianej sprawie dokonywane przez Wnioskodawcę wpłaty zaliczek na poczet zakupu lokalu użytkowego, w związku z prowadzoną inwestycją w zakup nieruchomości, stanowią nakłady inwestycyjne. Powyższe potwierdza fakt zaliczenia przedmiotowtych wydatków przez Spółkę do inwestycji w nieruchomość i zaksięgowaniu w ewidencji księgowej pod w/w tytułem. Po przekazaniu nieruchomości Spółce i podpisaniu aktu notarialnego zostanie wpisana przez Spółkę do ewidencji środków trwałych, i jako taka po oddaniu do używania będzie podlegała amortyzacji. Kwota wydatków poniesionych na w/w cel stanowi wartość początkową środka trwałego, podlegającego amortyzacji na podstawie art. 16 a ust. 1 pkt 1 ww ustawy o pdop. W przypadku zakupów inwestycyjnych, utrwalona w tym zakresie praktyka pozwala na traktowanie podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych na równi z zakupami środków trwałych. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług , zgodnie z którym prawo do uzyskania zwrotu na warunkach określonych w art. 87 ust. 2 ustawy przysługuje podatnikowi już w chwili nabycia towarów (usług) uznanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, w myśl przepisów o podatku dochodowym.

Nie jest w tym przypadku konieczne wprowadzenie danego zakupu do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podatnika , co znajduje swoje odzwierciedlenie w przypadku inwestycji w toku. Jak wynika z brzmienia w/w przepisu wystarczająca jest możliwość zaliczenia takiego zakupu do środków trwałych tj. uznanie, iż zakup taki środkiem trwałym w przyszłości się stanie. Powyższą interpretację wspiera fakt, iż ustawodawca użył określenia „zaliczanych” a nie „zaliczonych”, co sugeruje, że istotny jest sam fakt zaliczenia do środków trwałych ( również w przyszłości), a nie kwestia czasu, w którym zostało to dokonane. Zatem zasadne jest wykazanie przedmiotowego zakupu w części D2 deklaracji VAT-7 w pozycji 41/42: nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych .

Podsumowując przedstawioną analizę stanu faktycznego i stanu prawnego należy uznać za zasadne wykazanie przedmiotowego zakupu w deklaracji VAT-7 w pozycji 41/42 : nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych. Tak więc, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 04.03.2005 r. należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj