Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grajewie
PD-415/871/GK-1/III-3/05
z 15 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/871/GK-1/III-3/05
Data
2005.09.15



Autor
Urząd Skarbowy w Grajewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
bezrobocie strukturalne
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy można przy amortyzacji środka trwałego, fabrycznie nowego, od którego dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30 % wartości początkowej stosować podwyższenie stawki amortyzacyjnej o współczynnik nie większy niż 3,0 przy zakładach położonych na terenie gmin zagrożonych strukturalnym bezrobociem ?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się na terenie gminy zagrożonej szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, zaś usługi wykonywane są na tereniecałego kraju. W październiku 2004r kupił Pan fabrycznie nowy kombajn do rozkładania betonu. Kombajn ten, mieszczący się w grupowaniu Klasyfikacji Środków Trwałych w grupie 5 rodzaj 581 został przyjęty do użytkowania w listopadzie 2004r. Następnie dokonał Pan jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej w wysokości 30% tej wartości.

Analizując przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdził, że przy ustalaniu sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych w roku 2005r mają zastosowanie przepisy art. 22k, ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zmianami) , który stanowi, iż odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych zaliczanych do 3-6 Klasyfikacji w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, w wysokości 30% tej wartości.Natomiast z art. 22k, ust.6 tej ustawy wynika, iż podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa wyżej, jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, lub stosować zasady określone w art. 22h, ust.4.W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zgodnie z art. 22k lub art. 22i.

Z wyżej cytowanych przepisów prawa podatkowego wynika, iż w przypadku nabycia fabrycznie nowego środka trwałego i skorzystania w pierwszym roku podatkowym z jednorazowej amortyzacji wg stawki 30%, w następnym roku podatkowym może Pan dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej (bez pomniejszania jej o odpisy amortyzacyjne dokonane w pierwszym roku podatkowym) wg metody amortyzacji degresywnej wynikającej z art. 22k, ust.1 lub metody amortyzacji liniowej wynikającej z art. 22i wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym.

Wybierając amortyzację degresywną, w drugim roku podatkowym odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać od wartości początkowej (bez pomniejszania o odpisy dokonane w pierwszym roku podatkowym) wg. stawki podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 2,0. Jeżeli jednak środki trwałe określone w art. 22k, ust.1 używane są w zakładzie położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną - na podstawie art. 22k, ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stawki podane w wykazie stawek amortyzacyjnych można podwyższyć przy zastosowaniu współczynnika nie wyżej niż 3,0.Wykaz powiatów /gmin/zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym zawiera obowiązujący od 31 grudnia 2000r załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2000r (Dz. U. Nr 120, poz. 1270) oraz z dnia 18 grudnia 2001r ( Dz. U. Nr 151, poz. 1702) zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia powiatów /gmin/ zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym z dnia 21 grudnia 1999r ( Dz. U. Nr 110, poz. 1264 ). W wyżej wymienionych załącznikach w województwie podlaskim został wymieniony powiat grajewski, a w nim miasto Grajewo, gminy: Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn i Wąsosz. W następnych latach podatkowych odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane od wartości początkowej pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne dokonane w poprzednich latach (bez odpisów dokonanych w pierwszym roku podatkowym) wg. stawki podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 2,0 lub nie wyższy niż 3,0. W roku podatkowym, w którym określona zgodnie z metodą degresywną roczna kwota odpisów amortyzacyjnych byłaby niższa niż roczna kwota odpisów ustalona wg. metody amortyzacji liniowej określonej w art. 22i należy przejść na stosowanie metody liniowej.

Wybierając amortyzację liniową w następnych latach podatkowych odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać od wartości początkowej (bez pomniejszania jej o odpisy amortyzacyjne dokonane w pierwszym roku) wg. stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie, które mogą być podwyższone o współczynnik nie wyższy niż 1,4 dla maszyn używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej zgodnie z art. 22i, ust.2, pkt 2 lub współczynnik nie wyższy niż 2,0 dla maszyn poddanych szybkiemu postępowi technicznemu wg art. 22i, ust.2, pkt 3, lub obniżone na podstawie ust. 5 art. 22i. Stosując tę metodę, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do końca tego miesiąca, w którym nastąpi zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową.

Reasumując powyższe w przedstawionej przez Pana sytuacji może Pan wybrać liniową lub degresywną metodę amortyzacji. Wybierając degresywną metodę amortyzacji fabrycznie nowego środka trwałego po skorzystaniu z 30% odpisu w pierwszym roku użytkowania ma Pan możliwość podwyższenia stawki podanej w wykazie stawek amortyzacyjnych tj. dla środka trwałego KŚT-581 - maszyny do robót budowlanych - 20% o współczynnik nie wyżej niż 2,0 lub współczynnik nie wyżej niż 3,0 jeżeli jednocześnie - tak jak w tym przypadku - zakład położony jest na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu strukturalnym bezrobociem. Jako podstawę naliczania tych odpisów przyjmuje się wartość początkową środka trwałego bez pomniejszania jej o 30% odpisu amortyzacyjnego dokonanego w pierwszym roku użytkowania. Wysokość tego odpisu należy jednak uwzględnić ustalając - w ciągu narastającym - faktyczną wysokość umorzenia, gdyż zgodnie z art. 22h, ust.1, pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego do końca tego miesiąca w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj