Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-242/05/MŻ
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-242/05/MŻ
Data
2005.08.09



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
rachunkowość
usługi


Pytanie podatnika
czy w świetle postanowień art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług miejscem opodatkowania usług rachunkowo-księgowych świadczonych na rzecz podmiotu z siedzibą na terytorium Wspólnoty, ale w innym kraju niż Polska, który zarejestrowany jest jako podatnik podatku od towarów i usług w Polsce, jest terytorium Polski, czy też terytorium kraju, w którym odbiorca usługi ma swoją siedzibę?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o., z dnia 29.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku przez Stronę stanu faktycznego wynika, że świadczy Ona usługi rachunkowo - księgowe dla podmiotu zagranicznego z siedzibą w Niemczech, zarejestrowanego jako podatnik od towarów i usług w Polsce. Podmiot ten nie posiada w Polsce siedziby. Strona otrzymała od w/w kontrahenta jego polski numer identyfikacji podatkowej, który podaje na fakturach wystawianych na jego rzecz w związku ze świadczeniem wspomnianych usług.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż miejscem świadczenia (opodatkowania) usług rachunkowo - księgowych świadczonych na rzecz podmiotu z siedzibą na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, który zarejestrowany jest jako podatnik podatku od towarów i usług jest Polska.

W myśl art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:1)osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub2)podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy powyższy przepis ma zastosowanie do usług prawniczych, rachunkowo - księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; tłumaczeń.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego skoro kontrahent posiadający siedzibę w Niemczech zarejestrował się w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług ze względu na prowadzoną tu działalność gospodarczą i podaje polski numer identyfikacji podatkowej dla danej transakcji, to miejscem świadczenia usługi rachunkowo- księgowej jest w tym wypadku w myśl art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy Polska, tj. państwo, na terytorium którego znajduje się stałe miejsce prowadzenia działalności przez nabywcę usługi, dla którego jest ona świadczona. Zaznaczyć przy tym należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "stałego miejsca prowadzenia działalności", jednakże dla potrzeb w/w ustawy przyjąć należy, iż jest nim miejsce, w którym podmioty, o których mowa wyżej, wykonują w sposób zorganizowany i ciągły działalność gospodarczą zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy, obejmującą wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, jak również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jeżeli podmiot zagraniczny w sposób zorganizowany, przy wykorzystaniu infrastruktury i usług świadczonych przez inne podmioty, oraz w sposób ciągły (powtarzalny) prowadzi działalność gospodarczą na terytorium kraju, w ramach której dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, co stanowiło przesłankę jego zarejestrowania się jako podatnika podatku od towarów i usług, to należy uznać, iż posiada on na terytorium kraju stałe miejsce prowadzenia działalności.

W konsekwencji, jeżeli świadczone na jego rzecz usługi określone w art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w opisanym przypadku, związane są bezpośrednio z tą działalnością, miejscem ich świadczenia stosownie do ust. 3 w/w artykułu jest miejsce jej prowadzenia, tj. terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj