Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
SUS/PBOW/423/240/P/05/SG
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SUS/PBOW/423/240/P/05/SG
Data
2005.09.05



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
informacja podatkowa


Pytanie podatnika
Czy w obecnym stanie prawnym zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych składki społeczne/zdrowotne, naliczone od dochodów opodatkowanych w Niemczech, a odprowadzone zgodnie z przepisami w Polsce, podlegają odliczeniu od dochodu/ podatku uzyskanego w tym samym roku podatkowym ze źródeł położonych na terenie Polski?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09.05.2005 r., który wpłynął w dniu 13.06.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, naliczonych od dochodów opodatkowanych w Niemczech, a odprowadzonych zgodnie z przepisami w Polsce, od dochodu/podatku uzyskanego w tym samym roku podatkowym ze źródeł położonych w Polsce jest prawidłowe. W dniu 13.06.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 01.08.2005 r. Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.a) stan faktyczny: Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że Spółka z oddziałem w Republice Federalnej Niemiec zatrudnia pracowników, którzy część roku pracują w kraju a w pozostałej części są kierowani do wykonywania pracy w oddziale na budowach eksportowych. Pracownicy oprócz dochodów opodatkowanych w Polsce na zasadach ogólnych uzyskują dochody, które są opodatkowane na terenie Niemiec. Co do okresu pracy w Niemczech to w zakresie ubezpieczeń społecznych mają do nich zastosowanie przepisy UE, które po spełnieniu pewnych warunków zezwalają na stosowanie polskiego ustawodawstwa i odprowadzania składek społecznych i zdrowotnych w Polsce.b) pytanie: W związku z uchyleniem art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka wniosła o wyjaśnienie: Czy w obecnym stanie prawnym zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych składki społeczne/zdrowotne, naliczone od dochodów opodatkowanych w Niemczech, a odprowadzone zgodnie z przepisami w Polsce, podlegają odliczeniu od dochodu/podatku uzyskanego w tym samym roku podatkowym ze źródeł położonych na terenie Polski?

c) stanowisko wnioskodawcy: W obecnym stanie prawnym składki na ubezpieczenie społeczne/zdrowotne naliczone od wynagrodzeń (pomniejszonych o dochody zwolnione z PDOF na mocy art. 21 ust. 1 pkt 20) uzyskanych poza granicami kraju, a odprowadzone zgodnie z przepisami w Polsce, podlegają odliczeniu od dochodu/podatku uzyskanego w tym samym roku podatkowym ze źródeł położonych na terenie Polski.

Ocena prawna stanowiska pytającego: Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wyjaśniam:Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b przedmiotowej ustawy podstawę obliczenia podatku, (...) stanowi dochód ustalony (...), po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (...)- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a, 52c powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135)- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a, 52c powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu kwota składki nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wobec uchylenia z dniem 1 stycznia 2004 r. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 33 przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe) oraz podstawa wymiaru składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne nie stanowi dochodu (przychodu) zwolnionego na podstawie art. 21, 52, 52a, 52c wyżej wymienionej ustawy. Zatem potrącone i odprowadzone w Polsce (zgodnie z przepisami powołanych wyżej ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) przez pracodawcę z opodatkowanych w Niemczech wynagrodzeń składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe) podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy, natomiast składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku na podstawie art. 27 b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Oceniając przedstawione przez Spółkę stanowisko w sprawie na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj