Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grajewie
PD-423/1408/GK-1/II-1/05
z 16 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423/1408/GK-1/II-1/05
Data
2005.09.16



Autor
Urząd Skarbowy w Grajewie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
zwolnienia podatkowe
zwolnienia podatkowe
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dochód Spółdzielni Mieszkaniowej powstały w związku z wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodów korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych ?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadząc gospodarkę zasobami mieszkaniowymi ponosi również wydatki, które w myśl art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych / tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. / nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Są to między innymi odsetki od zobowiązań budżetowych, przekazane darowizny, wpłaty na PFRON, kary, należności odpisane jako nieściągalne i przedawnione oraz niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6 , art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art.18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tj. Dz.U.z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. /a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecz-nego wypłacanych przez zakład pracy i nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek w części finansowanej przez płatnika składek. Powstały w ten sposób dochód, zdaniem Spółdzielni, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie po przeanalizowaniu stanu faktycznego wyjaśnia :Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4f wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów, z wyłączeniem dochodów wymienionych w art. 17 ust.1a tejże ustawy – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe z wyjątkiem działalności gospodarczej. W myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym, dochodem jest nadwyżka sumy przycho-dów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 tejże ustawy. Poniesione wydatki nie uznane za koszty uzyskania przychodów wpływają na zwiększenie dochodu danej spółdzielni.W przypadku, gdy dochód ten nie może być wydatkowany na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nie będzie natomiast podlegać opodatkowaniu dochód powstały z tytułu nie uznania za koszty uzyskania przychodu, jeżeli wydatki te poniesione zostały na cele gospodarki zasobami mieszkaniowymi i inne cele statutowe.

Reasumując powyższe należy podkreślić, iż samo nie uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodu nie powoduje opodatkowania w ten sposób powstałego dochodu podatkiem dochodowym. Wówczas, gdy wiąże się on bezpośrednio z realizacją celów statutowych Społdzielni korzysta on ze zwolnienia na podst. art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Z wymienionych wydatków np: wpłaty na PFRON zasilają dochody tego funduszu, darowizny powiększają dochód obdarowanego, odsetki od należności budżetowych – dochód budżetu Państwa, a zatem nie są wydatkami poniesionymi na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.Tym samym dochody odpowiadające równowartości tych wpłat nie są zwolnione z podatku dochodowego.Jednocześnie nadmienia się, że powołany wyżej przepis art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy podatkowej został uchylony art. 1 pkt 13 lit.a ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw /Dz.U.Nr 202, poz. 1957 /, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2004 r. Jednak w art. 5 ust.1 ustawy zmieniającej ustawodawca zastrzegł, że zwolnienie zawarte w tym przepisie stosuje się do końca 2006 r.w zakresie i na zasa-dach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj