Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DGII/005/23/2005
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DGII/005/23/2005
Data
2005.07.21



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
obrót papierami wartościowymi


Pytanie podatnika
Czy opłata za zarządzanie aktywami stanowi koszt uzyskania pzrychodów z kapitałów pieniężnych?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: w dniu 08.10.2003 r. zawarł umowę o zarządzanie aktywami. Umowa ta kontynuowana była 2004 r. W ramach zawartej umowy zarządzający nabywa i zbywa w imieniu Podatnika akcje notowane na giełdzie. Transakcje te dotyczą zarówno papierów nabytych przed 01.01.2004 r., jak i po tej dacie. Za swoje usługi firma zarządzająca pobiera co miesiąc opłaty - wynagrodzenie, których wysokość uzależniona jest od wartości portfela.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik zadał następujące pytania: czy koszty z tytułu opłat za zarządzanie aktywami na jego zlecenie przez w/w Firmę, stanowią koszt uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych uzyskanych w danym roku;czy w przypadku uzyskania przychodu pochodzącego zarówno ze zbyciapapierów wartościowych nabytych przed 01.01.2004 r. jak i po 01.01.2004 r. prawidłowym jest uznanie za koszt uzyskania przychodów takiej części opłat za zarządzanie w jakiej, na dzień 31.12.2004 r., w wartości portfela zarządzanego przez Firmę pozostaje stosunek papierów wartościowych, których przychody ze zbycia podlegają opodatkowaniu do wartości całego portfela posiadanych przez niego w danej firmie papierów wartościowych.

Według Podatnika wynagrodzenie to stanowi koszt uzyskania przychodu zkapitałów pieniężnych i powinno umniejszyć dochód do opodatkowania z tegotytułu w roku podatkowym. Z uwagi na fakt, że w Jego portfelu znajdują się zarówno akcje, z tytułu zbycia których przychody są opodatkowane jak i te, które nabyte zostały przed 01.01.2004 r., uważa na zasadne rozliczenie tychkosztów proporcjonalnie na dzień 31.12.2004 r.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione wcelu osiągnięcia przychodów. W świetle tego przepisu opłata za zarządzanie co do zasady jest kosztem uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych w tej części, w której dot. przychodów podlegających opodatkowaniu.

Zaproponowany przez Podatnika sposób wyliczenia wysokości opłaty zazarządzanie, którą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowy, co wynika z analizy zapisów załącznika nr 2 do Regulaminu Świadczenia Usług - Tabela opłat za świadczenie usług zarządzania indywidualnym portfelem instrumentów finansowych. Zgodnie z tymi zapisami, miesięczna opłata za zarządzanie równa jest iloczynowi następujących elementów:
1) 1/365 Stawki Rocznej;
2) średniej arytmetycznej Wartości Brutto Portfela wyliczonej dla wszystkich dni roboczych miesiąca, w których obowiązywała Umowa o Zarządzanie;
3) ilości dni kalendarzowych miesiąca, dla którego naliczona jest Opłata za Zarządzanie, w których obowiązywała Umowa o Zarządzanie.

Wobec tego opłata za zarządzanie ulega ciągłym zmianom (jest uzależniona od wartości brutto portfela w okresie, za który jest wyliczona).

W tym stanie rzeczy przyjęcie do wyliczenia wartości opłaty za zarządzanie wartości brutto portfela wg stanu na dzień 31.12. danego roku jestniewłaściwe.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego do tyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj