Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOW/423/149/P/05/GA
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOW/423/149/P/05/GA
Data
2005.08.29



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
odszkodowania
ugody
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie, które pracodawca wypłaca pracownikowi na podstawie zawartej między nimi ugody jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 02.06.2005 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 06.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wypłaty przez pracodawcę odszkodowania z tytułu zawartej ugody z pracownikiem jest nieprawidłowe.

W dniu 06.06.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem Nr PSUS/PBOW/423/149/05/GA z dnia 22.06.2005 r. oraz z dnia 01.08.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione przez wnioskodawcę pismem z dnia 28.06.2005 r. oraz pismem z dnia 11.08.2005 r. pismem z dnia 07.07.2005 r.(data wpływu dnia 11.07.2005 r.)

Jak stanowi art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pracownik zachorował i nabył uprawnienie do świadczenia chorobowego, zakład ubezpieczeń społecznych zakwestionował ważność umowy o pracę i w związku z tym nie zapłacił świadczenia uprawnionemu. Obecnie między uprawnionym a ZUS toczy się postępowanie. Pracodawca zamierza wypłacić świadczenie pracownikowi, które pracownik po otrzymaniu go z ZUS zwróci Spółce. Opis stanu faktycznego Spółka uzupełniła o informację, iż pracownik spółki zawarł umowę o pracę ze Spółką w dniu 29.07.2002 r. Podczas obowiązywania niniejszej umowy zachorował i po upływie 30 dni zgodnie z przepisami prawa nabył uprawnienia do świadczenia chorobowego. Wtedy też zakład ubezpieczeń społecznych zakwestionował ważność umowy o pracę i w związku z tym nie zapłacił świadczenia uprawnionemu. Obecnie, na skutek odwołania wniesionego przez uprawnionego, między uprawnionym a ZUS toczy się postępowanie dotyczące ustalenia kwestii uprawnienia do świadczenia chorobowego. Wytoczone zostało również powództwo o zapłatę tegoż świadczenia przez pracownika.W związku z powyższym pracodawca, na podstawie zawartej ugody, zamierza wypłacić świadczenia, które zdaniem Spółki winien był zapłacić ZUS pracownikowi, który na skutek zaistniałych okoliczności popadł w niedostatek.Ponadto w piśmie z dnia 11.08.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.08.2005 r.) uzupełniającym wniosek Spółka poinformowała, iż nie zawarła z pracownikiem ugody sądowej i nie została pozwana przez pracownika do Sądu w sprawie opisanej we wniosku.

Pytanie Wnioskodawcy :

Płatnik zwrócił się z zapytaniem czy odszkodowanie, które pracodawca wypłaca pracownikowi, na podstawie zawartej między nimi ugody bądź wyroku sądowego jest opodatkowane zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki przesłanką zwolnienia od podatku dochodowego osób fizycznych Dz. U. z dnia 18 listopada 2004 r., Nr 263, poz. 2619, art. 21 ust. 1, pkt 3b ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw stanowi, że wolne od podatku dochodowego są odszkodowania z wyjątkiem odszkodowań
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
.b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zdaniem wnioskodawcy podstawą zwolnienia jest orzeczenie o odszkodowaniu wyrokiem bądź też ugodą pomiędzy spółką a pracownikiem. Kwota wymieniona w wyroku podlega zwolnieniu, i jest niekwestionowana, właśnie przez zawarcie jej w wyroku. Świadczenie wypłacane przez pracodawcę wzmocnione wyrokiem sądowym lub zawartą ugodą podlega zwolnieniu. Wysokość wypłaconego świadczenia odszkodowawczego nie podlega ujawnieniu na miesięcznej deklaracji PIT-4.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 , 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Jak wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt 3 wyż. cyt. ustawy wolne od podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,
c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
d)odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy,
g) odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 b wyż. cyt. ustawy wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści , które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Generalną zasadą w kwestii opodatkowania odszkodowań jest fakt, iż ze zwolnienia korzystają jedynie odszkodowania, w przypadku których prawo do ich otrzymania wynika wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy uznać, iż w przedmiotowej sprawie ma miejsce wypłata świadczenia przysługująca w okresie czasowej niezdolności do pracy zgodnie z Kodeksem pracy (art. 92 j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94).

Prawo do dochodzenia świadczeń w zaistniałej sytuacji wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.W związku z powyższym przyznane odszkodowanie jako wynikające wprost z przepisów Kodeksu pracy zawiera się w uregulowaniach przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 lit g) wyż. cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego zapis wyraźnie wskazuje, iż otrzymane odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód – w tym również zawartych przed sądem nie zostały objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tego rodzaju odszkodowanie stanowi świadczenie, o którym mowa w zdaniu wstępnym art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, w związku z powyższym nie znajduje zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy.

Wypłacone odszkodowanie należy traktować jako przychód ze stosunku pracy zgodnie z art. 12 ww. ustawy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.
Spółka wypłacając przedmiotowe odszkodowanie zobowiązana jest jako płatnik do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek oraz przekazania kwoty pobranej zaliczki w terminie do 20 miesiąca następnego, w którym pobrano zaliczkę na rachunek właściwego urzędu skarbowego przesyłając równocześnie deklaracje PIT-4 (obowiązki określone w art. 31, 32 ust. 2, 38 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez płatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj