Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP-443/51/2/2005
z 26 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/51/2/2005
Data
2005.09.26



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
nadwyżka podatku od towarów i usług
nadwyżka podatku od towarów i usług
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy z chwilą sprzedaży makulatury i wystąpieniem podatku należnego (VAT-22%) przysługuje prawo do zwrotu na rachunek bankowy wcześniej wykazywanej nadwyżki?


Zgodnie ze stanem faktycznym w ramach prowadzonego postępowania upadłościowego syndyk masy upadłości przeprowadza likwidację przedsiębiorstwa. W składanych deklaracjach VAT-7 wykazywana jest nadwyżka podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na m-c następny z okresów wcześniejszych przy czym ostatnia sprzedaż wystąpiła w m-cu kwietniu 2004 r.

Strona zwraca się z zapytaniem czy z chwilą sprzedaży makulatury i wystąpieniem podatku należnego (VAT-22%) jest uprawniona do zwrotu na rachunek bankowy wcześniej wykazywanej nadwyżki.

Zdaniem Strony obecne uregulowania dają prawo do zwrotu nadwyżki podatku na rachunek bankowy.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje jak niżej:

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy, lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Termin zwrotu ww. różnicy określony został w art. 87 ust. 3 ww ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Róznica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Jedyne ograniczenie prawa do żądania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy przewiduje art. 86 ust. 19 zgodnie z którym, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Reasumując, w przedmiotowej sytuacji podatnikowi przysługuje prawo do żądania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj