Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-39/VII/2005
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-39/VII/2005
Data
2005.07.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga budowlana
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy podatnik (wierzyciel), który przystąpił do dalszej budowy na warunkach określonych przez syndyka zachowa prawo do wykorzystanej ulgi podatkowej, czy będzie zobowiązany do jej zwrotu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) oraz art. 27 ust. 1 pkt 1 lit. a - f i ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. oraz art. 4 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia ....... 2005 roku, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego,

p o s t a n o w i ł

podzielić Pani stanowisko, dotyczące zachowania prawa do dużej ulgi budowlanej, w związku z poniesionymi wydatkami na zakup lokalu mieszkalnego.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu .......... 2005 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie:
czy podatnik (wierzyciel), który przystąpił do dalszej budowy na warunkach określonych przez syndyka zachowa prawo do wykorzystanej ulgi podatkowej, czy będzie zobowiązany do jej zwrotu?

Stan faktyczny: W latach 1999 - 2001 korzystała Pani z odliczeń z tytułu dużej ulgi budowlanej, na podstawie faktur wystawianych przez developera. Jest Pani klientem tego developera jak również i jednym z wierzycieli, który zainwestował w budowę lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym na osiedlu, realizowaną przez tego developera. Postanowieniem z dnia ...........2002 r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość developera, a nieruchomość z rozpoczętą budową weszła w skład masy upadłości. Z uwagi na brak środków na dalsze prowadzenie budowy, inwestycja została wstrzymana. Syndyk wypowiedział umowy realizacyjne a wierzyciele (w tym Pani) zgłosili swoje roszczenia do listy wierzytelności. Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia ........2004 r. syndyk uzyskał zgodę Sądu na prowadzenie działalności gospodarczej. Syndyk w ramach kontynuacji inwestycji nie zapewnia tych samych warunków finansowych co wynikało z umowy z developerem. Na poczet ceny nabywanego lokalu wierzyciel uzyska zaliczenie wierzytelności zgłoszonych do listy wierzytelności w określonym procencie - ok. 70% kwoty wpłaconej na zakup mieszkania u developera. Nie nastąpi zwrot gotówki w przypadku dalszej budowy. Zwrot gotówkowy otrzymają osoby, które nie chcą kontynuować dalszej budowy z syndykiem. Pani zdecydowała się na kontynuowanie budowy z syndykiem - inwestycja dotyczy lokalu mieszkalnego, realizowanego w tej samej inwestycji.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, wierzyciel, który dokonał wpłat do developera nie będzie zobowiązany do zwrotu ulgi mieszkaniowej na podstawie nowej umowy zawartej z syndykiem. Zaliczenie przez syndyka wierzytelności w wysokości określonej w planie podziału masy upadłości na poczet ceny kupna lokalu nie wypełnia przesłanki otrzymania przez wierzyciela zwrotu odliczonych wydatków z tego powodu, iż nie otrzymuje on fizycznie pieniędzy wpłaconych do developera tylko otrzymuje produkt jakim jest lokal mieszkalny czy garaż, a tym samym został spełniony warunek celowości ulgi podatkowej. Została ona wykorzystana w związku z zakupem lokalu mieszkalnego.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz.1509), podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust.1 pkt 1 lit. a - f ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.
W związku z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a - f i ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku, podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, w tym na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gmin albo od osób, które wybudowały ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Natomiast jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na powyższe cele, a następnie:

    1/ wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
    2/ w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
    3/ po roku, w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
    4/ wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy w okresie systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym, przez ta kasę,
    5/ przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 w/w ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku, przepis art. 27a ust. 13 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie również do zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 roku.
W przypadku który opisała Pani w swoim wniosku, nie ma zastosowania zasada określona w art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdecydowała się Pani na kontynuowanie budowy lokalu mieszkalnego razem z syndykiem , realizowanego w tej samej inwestycji, na który dokonywała Pani uprzednio wpłat do developera. Środki pieniężne nie zostały wycofane, tym samym nie otrzymała ich Pani do dyspozycji. Sytuacja opisana w art. 27a ust. 13 cyt. ustawy dotyczy jedynie sytuacji, kiedy podatnik otrzymuje zwrot wpłaconych wcześniej pieniędzy, rezygnując jednocześnie z celu na jaki uprzednio zostały przeznaczone, czyli na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj