Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP-443/51a/1/2005
z 26 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/51a/1/2005
Data
2005.09.26



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wierzytelności podlega opodatkowaniu VAT?


Przedmiotem działalności Spółki w upadłości nie był i nie jest obrót wierzytelnościami. W ramach prowadzonego postępowania upadłościowego syndyk masy upadłości w m-cu czerwcu 2005 r. dokonał sprzedaży wierzytelności wchodzących w skład masy upadłości. Sprzedaż tych wierzytelności została potraktowana jako sprzedaż nie podlagająca przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka zwraca się z zapytaniem czy sprzedaż przedmiotowej wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie ze stanowiskiem Strony zawartym we wniosku - sprzedaż wierzytelności stanowi sprzedaż niematerialnego prawa majątkowego i nie podlaga ustawie o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje jak niżej:

Instytucja przelewu wierzytelności została uregulowana przepisami art. 509-517 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami). Zgodnie z treścią art. 509 § 1 cytowanej ustawy wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu lub właściwości zobowiązania. Kierując się § 2 cytowanego artykułu wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa (...). Przeniesienie wierzytelności następuje w myśl art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności. Biorąc powyższe przepisy pod uwagę - istotą przelewu wierzytelnosci jest umowa zawierana przez wierzyciela z osobą trzecią, na mocy której osoba ta nabywa od wierzyciela przysługujacą mu wierzytelność. Prawne skutki przelewu wierzytelności polegają więc na tym, że prawa przysługujace dotychczasowemu wierzycielowi przechodzą na nabywcę wierzytelności.

Na podstawie umowy przelewu wierzytelnosci nabywca wierzytelności (cesjonariusz) może dochodzić spełnienia określonego świadczenia od dłużnika, przysługuje mu również uprawnienie do rozporządzania wierzytelnością poprzez jej dalszą odsprzedaż, zamianę, darowiznę, zapis w testamencie lub zastaw. W zamian za nabywaną wierzytelność cesjonariusz - nabywca zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia na rzecz cedenta. Spełnienie świadczenia , wynikającego z umowy przelewu nastąpi, gdy cedent przeniesie wierzytelność na cesjonariusza, a on zapłaci mu cenę za cedowaną wierzytelność.

Zakres opodatkowania podatkiem VAT został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarow i usług (Dz. U. Nr 45, poz. 535 ze zmianami), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają - odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, export towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (....), natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiazanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynnosci lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przeniesienie wierzytelności z majatku cedenta (dotychczasowego wierzyciela) do majatku cesjonariusza (nabywcy wierzytelności) jest skutkiem rozporządzenia tą wierzytelnością przez dotychczasowego wierzyciela, stanowi wykonywanie przez niego przysługującego mu prawa własności.

Zatem przeniesienie wierzytelności przez syndyka działającego w imieniu spółki będącej w upadłości na rzecz innego podmiotu gospodarczego nie stanowi czynności, o których mowa w art. 7 i 8 ustawy o VAT, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Cesja taka z punktu widzenia podatnika nie jest ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług, lecz jednym ze sposobów uzyskania przez podatnika (dotychczasowego wierzyciela) zapłaty za wcześniej wykonane świadczenie na rzecz dłużnika.

Biorąc powyższe pod uwagę, sprzedaż wierzytelności przez syndyka w ramach postępowania upadłościowego na rzecz innego podmiotu gospodarczego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj