Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PDL/415/89/2005
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PDL/415/89/2005
Data
2005.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
obrót papierami wartościowymi
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy zysk ze sprzedaży posiadanych akcji pracowniczych, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych za rok 2005?
W jaki sposób muszę dokonać rozliczenia oraz w jakim terminie i według jakiej stawki muszę obliczyć i zapłacić podatek?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z póź. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20. 06. 2005r ( data wpływu )- uzupełnienie w dniu 25. 07. 2005 r.- w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych postanawia uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20. 06. 2005r. zwrócił się Pan pisemnie z prośbą o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. w skrócie UPDOF), dot. opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji w 2005 roku.


Stan faktyczny:


W okresie 01. 03. 1999-23. 05. 2002 nabył Pan na rynku pierwotnym w ramach akcjonariatu pracowniczego akcje prywatyzowanego przedsiębiorstwa T. Polska, a następnie dokonał Pan sprzedaży tych akcji w czerwcu 2005 r. za pośrednictwem Domu Inwestycyjnego X Banku S.A. w ramach obrotu giełdowego.


Pytanie Strony:


Czy zysk ze sprzedaży posiadanych akcji pracowniczych , będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych za rok 2005?
W jaki sposób muszę dokonać rozliczenia oraz w jakim terminie i według jakiej stawki muszę obliczyć i zapłacić podatek?


Stanowisko Strony:


We wniosku z dnia 20. 06. 2005, uzupełnionym 25. 07. 2005, zawarł Pan stanowisko, iż zobowiązanie podatkowe w związku z dokonaniem czynności zbycia akcji wynosi 19% zysku będącego różnicą uzyskanych ze sprzedaży środków pieniężnych a sumą kosztów nabycia i zbycia akcji, natomiast podatek powinien być rozliczony w odrębnym zeznaniu podatkowym w terminie do 30 kwietnia 2006r.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela Pana stanowisko zawarte we wniosku i stwierdza, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 UPDOF źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowego, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. wymienionej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Według art. 30b ust. 1 UPDOF od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem jest różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami ich uzyskania, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 UPDOF.

Na podstawie art. 30b ust. 5 UPDOF dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (wg skali podatkowej) oraz art. 30c (podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej-tzw. „liniowy”).

Stosownie do art. 45 ust. 1a pkt 1 UPDOF w terminie określonym w ust. 1 (tj. do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b. Aktualnie obowiązujący wzór zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-38) przeznaczonego dla podatników, którzy w roku podatkowym 2005 uzyskali na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przychody określone w art. 45 ust. 1a pkt 1, stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 150, poz. 1576 z późn. zm.).Oznacza to, iż podatnicy osiągający dochody z odpłatnego zbycia akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych zobowiązani są do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym, na formularzu PIT-38, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pania stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.

Zgodnie z art. 1 ust .1 pkt. 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000r o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r Nr 253 poz. 2532) istnieje obowiązek uiszczenia z góry opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. od podania oraz po 0,50 zł. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj