Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
USPPIII/440/P-I/84/05
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPPIII/440/P-I/84/05
Data
2005.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
informacja podsumowująca


Pytanie podatnika
Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy prawidłowo nie wykaże faktury w Informacji podsumowującej o dokonanych wewnatrzwspólnotowych dostawach w przypadku posiadania dokumentu SAD, pomimo iż na fakturze sprzedaży figuruje klient unijny oraz zastosowano numery NIP właściwe dla transakcji wewnątrzwspólnotowych- zarówno dla kupującego jak i sprzedawcy.


W dniu 26.07.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy prawidłowo nie wykaże faktury w Informacji podsumowującej o dokonanych wewnatrzwspólnotowych dostawach w przypadku posiadania dokumentu SAD, pomimo iż na fakturze sprzedaży figuruje klient unijny oraz zastosowano numery NIP właściwe dla transakcji wewnątrzwspólnotowych- zarówno dla kupującego jak i sprzedawcy.

Zdaniem podatnika w opisanej sprawie nie należy wykazywać przedmiotowych faktur w informacjach podsumowujacych.

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, że w myśl art. 2 pkt 8 powołanej ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne iż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8 wymienionego art. 13 ustawy.

Odnosząc wymienione wyżej przepisy do analizowanej sprawy należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy towar zostanie wywieziony przez jednostkę z Polski poza terytorium Wspólnoty w ramach dostawy, w związku , z czym nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, fakt wywozu potwierdzi urząd celny wyjścia, a Spółka będzie w posiadaniu odpowiedniego potwierdzającego ten wywóz dokumentu SAD, to transakcja taka będzie eksportem towarów. Fakt iż nabywcą towaru jest kontrahent unijny, posługujący się numerem NIP UE nie ma w tym przypadku znaczenia- nie czyni tej dostawy wewnątrzwpólnotową.

Istotnym jest natomiast, aby towar będący przedmiotem tej dostawy, został wywieziony wprost z kraju poza terytorium Wspólnoty.

W oparciu o powyższe należy wskazać, że powyższa dostawa nie jest związana z wenątrzwspólnotową dostawą i w związku z tym nie powinna być wykazywana w Informacji podsumowującej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj