Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III-1/443/12/2005/ER
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/12/2005/ER
Data
2005.07.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
import usług
import usług
stawki podatku
stawki podatku
usługi radiowo-telewizyjne
usługi radiowo-telewizyjne


Pytanie podatnika
W dniu 17.05.2005 r. Podatnik złożył do tut. organu zapytanie w przedmiocie obciążenia podatkiem VAT Stowarzyszenia będącego operatorem sieci kablowej, które reemituje programy telewizyjne komercyjnego nadawcy zewnętrznego w sposób równoczesny i integralny z nadaniem pierwotnym (w całości i bez zmian).


W dniu 17.05.2005 r. Podatnik złożył do tut. organu zapytanie w przedmiocie obciążenia podatkiem VAT stowarzyszenia będącego operatorem sieci kablowej, które reemituje programy telewizyjne komercyjnego nadawcy zewnętrznego w sposób równoczesny i integralny z nadaniem pierwotnym (w całości i bez zmian).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Stowarzyszenie na podstawie umów z nadawcami polskimi i zagranicznymi reemituje programy dla swoich członków poprzez sieć kablową w sposób równoczesny i integralny z nadaniem pierwotnym.

Jednocześnie w treści zapytania Stowarzyszenie stwierdza, iż:"Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w przedstawionej przez Główny Urząd Statystyczny w Warszawie opinii stanowiącej załącznik w przedmiotowej sprawie, usługi świadczone na jego rzecz przez nadawców komercyjnych są klasyfikowane w grupie PKWiU 92.2 Usługi radia i telewizji, która obejmuje usługi nadawania programów radiowych i telewizyjnych, oraz produkcję tych programów połączoną lub nie z ich nadawaniem. Wyżej wymienione usługi objęte są podatkiem VAT w wysokości 7% zgodnie z załącznikiem nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r."

Tut. organ pragnie już na wstępie zaznaczyć, iż w załączonym do złożonego wniosku o udzielenie interpretacji piśmie Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22.11.2004 r. znak SP-16-5672/KU-136/2004 wskazano jedynie, iż: "stosowana do celów podatkowych Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) oraz wprowadzona z dniem 1 maja 2004 r. PKWiU, stanowiąca załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. - nie operuje pojęciami: usług publicznych radia i telewizji oraz usług radia i telewizji innych niż publiczne. Grupa PKWiU 92.2 Usługi radia i telewizji obejmuje usługi nadawania programów radiowych i telewizyjnych oraz produkcję tych programów, połączoną lub nie z ich nadawaniem - nie dzieląc usług radia i telewizji na usługi publiczne i inne niż publiczne. Określenie usługi publicznych radia i telewizji funkcjonuje w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), której interpretowanie nie leży w gestii służb statystyki publicznej."

Nie jest zatem prawdą, iż wg załączonej opinii GUS w Warszawie, usługi świadczone na Państwa rzecz przez nadawców komercyjnych są sklasyfikowane w grupie PKWiU 92.2 Usługi radia i telewizji.Jednocześnie Podatnik do zapytania załączył opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 07.01.2005 r. nr OK-5672/KU-642/10-10771/2004 wskazującą dla usług polegających na rozprowadzaniu przez operatora telewizji kablowej programów radiowych i telewizyjnych za pośrednictwem sieci kablowej, bez dokonywania zmian po zakupie praw do rozprowadzania, z wykorzystaniem własnej sieci kablowej, właściwe grupowanie PKWiU 64.20.30-00.00 Usługi radia i telewizji kablowej oraz będącą odpowiedzią na zapytanie Podatnika opinię z dnia 31.03.2005 r. znak OK-5672/KU-642/10-10771A/2004 wskazującą dla usług polegających na dostarczaniu do sieci kablowej sygnału telewizyjnego lub radiowego grupowanie PKWiU 64.20.21 Usługi transmisji telewizyjnej oraz 64.20.22 Usługi transmisji radiowej. W opinii tej wskazano również, iż grupowanie PKWiU 92.2 Usługi radia i telewizji nie obejmuje usług w zakresie transmisji programów radiowych i telewizyjnych. W ocenie Podatnika wykonywane na jego rzecz usługi mieszczą się w grupowaniu 64.20.21 i 64.20.22 jako usługi łączności w zakresie przekazywania znaków, sygnałów, pisma, obrazów i dźwięków albo informacji poprzez przewody, systemy radiowe, optyczne lub jakiekolwiek inne wykorzystujące energię elektromagnetyczną, a co za tym idzie podlegają one opodatkowaniu stawką 7 % zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się o interpretację w sprawie zastosowania wysokości stawki podatku VAT przez nadawców programów w odniesieniu do usług świadczonych na jego rzecz.W oparciu o stan faktyczny i zebrany materiał udzielając odpowiedzi na postawione pytanie tut. organ ma na uwadze, zapis art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega między innymi odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym między innymi przeniesienie praw do wartości materialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Wskazane powyżej zarówno przez Podatnika, jak i w opinii urzędu statystycznego z dnia 31.05.2005 r. symbole PKWiU 64.20.21 i 64.20.22 nie występują w załącznikach do ustawy, w których to wykazano towary i usługi opodatkowane preferencyjnymi stawkami niższymi niż stawka podstawowa lub zwolnione. Świadczone zatem na rzecz Stowarzyszenia usługi podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22 %. Jednocześnie tut. organ zauważa, iż zgodnie z treścią załącznika nr 3 do ustawy poz. 151 opodatkowaniu stawką 7 % podlegają mieszczące się w grupowaniu 64.20.3 usługi radia i telewizji kablowej, z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi;
2) działalności agencji informacyjnych.

Podkreślenia wymaga, iż do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zakwalifikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik.

Wobec powyższego, przedstawione w złożonym przez Stowarzyszenie wniosku stanowisko tut. organ uznaje za nieprawidłowe.

Podkreślenia wymaga także, iż Stowarzyszenie chociaż nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT z uwagi na zapis umieszczony w załączniku nr 4 do ustawy poz. 10 (usługi świadczone przez organizacje członkowskie gdzie indziej nie sklasyfikowane wyłącznie statutowe), to jednak w świetle art. 17 ust. 1 pkt. 4 i ust. 3 w związku z art. 27 ust. 3 ustawy oraz art. 2 pkt 9 ustawy, staje się podatnikiem z tytułu importu usług. Nabywając zatem usługi od zagranicznych nadawców ma obowiązek do samopodatkowania się podatkiem od towarów i usług wg właściwej stawki obowiązującej w kraju i odprowadzenia podatku wg rozliczenia wykazanego w deklaracji VAT-9.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj