Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US.III-443/58/S/35/2005
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-443/58/S/35/2005
Data
2005.07.28



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
części zapasowe
motocykl
naprawa
obniżenie podatku należnego
paliwo
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy przysługiwać mu będzie prawo odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem paliwa oraz części i podzespołów wykorzystywanych do napraw i serwisów motocykla, który zamierza zakupić na potrzeby firmy. Motocykl będzie wykorzystywany w firmie jako pojazd transportowy i do celów reprezentacyjnych. Motocykl jest niezbędny w firmie z uwagi na szczególny charakter działalności - "skup, sprzedaż i serwis motocykli i motorowerów".


Z treści złożonego zapytania wynika, że prowadzi Pan działalność w zakresie skupu, sprzedaży i serwisu motocykli i motorowerów. Zamierza Pan zakupić na potrzeby firmy motocykl, który będzie wykorzystywany jako pojazd transportowy w firmie i do celów reprezentacyjnych. Zdaniem Pana, z uwagi na szczególny charakter działalności i środowisko, które jest odbiorcą Pana towarów i usług, konieczne jest posiadanie motocykla w Firmie, który stanowiłby jednocześnie swoistą reklamę Firmy, służyłby promocji towarów i pozyskiwaniu nowych klientów.W związku z przedstawionym stanem faktycznym wnosi Pan zapytanie,czy przysługiwać będzie Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa oraz części i podzespołów wykorzystywanych do napraw i serwisów motocykla.Według stanowiska Pana zawartego we wniosku, przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z w/w tytułu.

Ograniczenie możliwości odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych wynika z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z treścią art.88 ust.1 pkt 3 cyt.ustawy o podatku VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art.86 ust.3 i 5 w/w ustawy. W art.86 ust.3 ustawy o podatku VAT podany został wzór, wg. którego określa się dopuszczalną ładowność pojazdu. Oznacza to, że jeśli dopuszczalna ładowność samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych jest równa lub większa od wynikającej ze wzoru, istnieje możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu paliwa do tego pojazdu. Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc, o których mowa w tym wzorze, określona jest , zgodnie z art.86 ust.5 ustawy , na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. W myśl tego przepisu pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa wyżej nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się ( na potrzeby rozliczeń podatku VAT) również za samochody osobowe o których mowa w ust.3 tegoż artykułu.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego, w związku z czym należy posłużyć się definicją określoną w art. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.- Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.).Zgodnie z art. 2 pkt 33 tego artykułu pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.Natomiast pkt 45 tegoż artykułu stanowi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.Z powyższego wynika, że cytowane wyżej przepisy art. 86 ust. 3 i 5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczą także motocykli, a zatem zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku wyliczenie dopuszczalnej ładowności według podanego wyżej wzoru. Z Pana wniosku nie wynika, jaką ładowność będzie posiadał zakupiony motocykl.Zatem w świetle uregulowań zawartych w art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku VAT, jeśli ładowność będzie mniejsza niż wynikająca z wzoru określonego w art. 86 ust. 3 nie będzie więc przysługiwać Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur na zakup paliwa do tego motocykla.

W kwestii natomiast odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach na zakup części i podzespołów wykorzystywanych do napraw i serwisów przedmiotowego motocykla przysługiwać będzie Panu prawo odliczenia na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 tejże ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi przysługje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Ponadto, organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, z zastrzeżeniem art. 88 ust. 3 ustawy o podatku VAT. Jednocześnie, podkreślić należy, że na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a przychodami z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze art. 121 § 2 cyt. wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa tut. Organ informuje, że ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90 z 2005 r., poz. 756) wprowadzono zmiany dotyczące zasad odliczania podatku naliczonego od nabycia samochodów oraz paliwa wykorzystywanego do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych. Znowelizowany art. 88 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy stanowi o braku możliwości odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do samochodów i pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 3. Szczegółowe zasady tych odliczeń normują przepisy art. 86 ust. 3 - 5 tejże ustawy. Powyższe unormowania obowiązywać będą od dnia 22 sierpnia 2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj