Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-26/VII/2005
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-26/VII/2005
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
nieograniczony obowiązek podatkowy
opodatkowanie łączne małżonków


Pytanie podatnika
Czy obywatelowi Ukrainy mającemu miejsce zamieszkania od 2003 roku i osiągającemu dochody z tytułu zatrudnienia i wykonywania pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia z małżonką oraz jaki jest status podatkowy tego podanika?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) art. 3 ust.1, art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku, z dnia .......2005 roku - uzupełnionego w dniu ..... 2005 roku - w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego,

p o s t a n o w i ł

podzielić Pana stanowisko, że przysługuje Panu, jako osobie mającej w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, prawo do wspólnego rozliczenia z małżonką zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia..... 2005 roku zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
czy obywatelowi Ukrainy mającemu miejsce zamieszkania od ....... 2003 roku i osiągającemu dochody z tytułu zatrudnienia i wykonywania pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia z małżonką zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz jaki jest status podatkowy tego podatnika?

Stan faktyczny: podatnik wraz z żoną są obywatelami Ukrainy. Do Polski przyjechał w ....... 2003 roku. Od ...... 2004 roku podatnik jest zatrudniony w ...............
Umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony. Podatnik wraz z rodziną posiada karty czasowego pobytu w Polsce, ważne do dnia ........... 2006 roku z prawem do wykonywania pracy oraz prawem ubiegania się o ich dalsze przedłużenie. Wszystkie osiągane dochody mają swoje źródło w Polsce, tutaj opłacane są podatki i ubezpieczenia. Żona i córka podatnika pozostają na wyłącznym jego utrzymaniu. Związek małżeński został zawarty w 2002 roku a wszelkie dobra majątkowe podatników podlegają ustawowej wspólności majątkowej (nie ustanowiono rozdzielności majątkowej małżeńskiej).

Stanowisko wnioskodawcy: zdaniem Strony, na podstawie wszystkich okoliczności wskazanych powyżej oraz po uwzględnieniu wszystkich przedstawionych faktów, uważa że, jest uprawniony do rozliczenia dochodów w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o których mowa w art. 3 ust.1 (nieograniczony obowiązek podatkowy), między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

W myśl art. 3 ust. 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Miejscem zamieszkania osoby fizycznej, zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Na miejsce zamieszkania składa się więc zarówno element faktycznego przebywania, jak i zamiar stałego pobytu w tym miejscu.
Mając na względzie powyższy stan faktyczny i prawny organ podatkowy potwierdza, że posiadają Państwo w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, spełnione zostały wszystkie warunki umożliwiające wspólne opodatkowanie małżonków. Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj