Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
I-415/16/05
z 1 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/16/05
Data
2005.09.01



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
data
data
przychód
przychód
rozpoczęcie działalności gospodarczej
rozpoczęcie działalności gospodarczej
zryczałtowany podatek dochodowy
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, uważa się datę uzyskania pierwszego przychodu, tj. 1 czerwca 2005 r., czy datę 16.03.2005 r. wskazaną w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ?


W dniu 16 marca 2005 r. podatnik zgłosił w Urzędzie Gminy prowadzenie działalności gospodarczej. Jako datę rozpoczęcia działalności podatnik określił 16 marca 2005 r. Następnie dokonał rejestracji działalności gospodarczej w Urzędzie Skarbowym w Wieluniu, wskazując w druku NIP-1 datę rozpoczęcia 16 marca 2005 r.Podatnik wybrał jako formę opodatkowania - zryczałtowany podatek dochodowy. Faktyczną sprzedaż towaru w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, skutkującą obowiązkiem podatkowym dokonał w dniu 1 czerwca 2005 r. Z pisma uzupełniającego z dnia 05.08.2005 r. wynika, że pierwszego zakupu podatnik dokonał w dniu 01.06.2005 r.

Pytanie podatnika:

Czy za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, uważa się, datę uzyskania pierwszego przychodu, tj. 1 czerwca 2005 r. czy datę 16.03.2005 r. wskazaną w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatnika, zgodnie z art. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym za rozpoczęcie działalności gospodarczej uważa się datę uzyskania pierwszego przychodu, datę pierwszej sprzedaży.

Odpowiedź:

W świetle przepisów prawa podatkowego, nie zawierają one definicji pojęcia " rozpoczęcia działalności gospodarczej ", ani też nie wskazują co należy rozumieć jako " faktyczne rozpoczęcie działalności gospodarczej ".Kwestii tych nie rozstrzygają też przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), na gruncie której ustawodawca posługuje się pojęciem " podjęcia działalności ". Zgodnie z art. 14 ust. 1 tej ustawy, przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej, zwanej dalej " ewidencją".Podjęcie działalności gospodarczej z zachowaniem wymogów prawa jest zatem uzależnione od uprzedniego dokonania określonych przepisami prawa czynności ewidencyjnych. Z treści cytowanego przepisu wynika zatem, iż ustawodawca odróżnia moment uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej od momentu podjęcia tej działalności.Z treści wniosku podatnika z dnia 30.06.2005 r., uzupełnionego w dniu 05.08.2005 r. wynika, że podatnik dokonał tylko czynności ewidencyjnych i rejestracyjnych, wskazując datę rozpoczęcia działalności gospodarczej 16.03.2005 r., co jego zdaniem oznacza , iż działalność gospodarcza nie została podjęta. Zakup towaru i faktyczną sprzedaż podatnik dokonał 1.06.2005 r. W świetle powyższego wynika, iż poza czynnościami ewidencyjnymi i rejestracyjnym podatnik nie podjął przed 01.06.2005 r. jakichkolwiek działań, które wskazywałyby na jego dążenie do osiągnięcia zysku z tytułu formalnie zaewidencjonowanej działalności gospodarczej. Należy zwrócić uwagę, że podatnik dokonując zgłoszenia rejestracyjnego w tut. Urzędzie sam wskazał jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej dzień 16.03.2005 r. Jednocześnie z ewidencji komputerowej tut. Urzędu wynika, że ten sam rodzaj działalności prowadzony był przez podatnika już w roku poprzednim do 30.09.2004 r. Forma opodatkowania - zasady ogólne.Wobec powyższego, należy stwierdzić, że w/w w okresie od 16.03.2005 r. tj. wskazanej przez siebie dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej do dnia uzyskania pierwszego zakupu i sprzedaży towaru tj. 01.06.2005 r. napewno dokonywał różnych czynności, aby 01.06.2005 r. transakcje te doszły do skutku np. szukał kontrahentów, od których mółby nabyć jakiś towar, a nastepnie kontrahentów, którym towar mógłby sprzedać. Z transakcjami tymi zwiazane są czynności tj. telefony, korzystanie z internetu, wyjazdy środkami transportu i inne. Zatem trzeba uznać, że działalność już musiała być prowadzona.

W swoim wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 30.06.2005 r. podatnik powołuje się na przepisy art. 7 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym twierdząc, iż za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej należy uznać datę uzyskania pierwszego przychodu. Nie można zgodzić się z takim twierdzeniem.Przepis art. 7 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) stanowi, że " do podatników rozpoczynających działalność w roku podatkowym, którzy w poprzednim roku podatkowym nie prowadzili działalności gospodarczej, opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stosuje się od dnia uzyskania pierwszego przychodu".W przepisie tym jest mowa wyłącznie o momencie powstania obowiązku podatkowego, o chwili kiedy należy płacić podatek. Nie ma natomiast mowy, jaki dzień należy uważać za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu, nie podzielił stanowiska podatnika zawartego we wniosku o interpretację, uznając, że wskazany przez podatnika przepis nie definiuje i nie rozstrzyga, który dzień należy uznać za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj