Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDF/413-i-22/05/MB
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDF/413-i-22/05/MB
Data
2005.08.17



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura VAT
internet


Pytanie podatnika
Czy faktura wystawiona na imię jednego z małżonków daje prawo do skorzystania z ulgi na internet również drugiemu małżonkowi?


Nie zgadzam się z Państwa stanowiskiem, że faktura VAT wystawiona na imię jednego z małżonków daje prawo do skorzystania z "ulgi na internet" również drugiemu z małżonków.Pismem z dnia 27 czerwca 2005r. zwrócili się Państwo z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym przedstawili następujący stan faktyczny.

Od początku 2004r. użytkujemy wspólnie sieć internet w lokalu będącym naszym miejscem zamieszkania. Z tytułu użytkowania ww. sieci otrzymujemy co miesiąc fakturę VAT dokumentującą poniesione wydati na ten cel. Faktura VAT jest wystawiona na imię jednego z małżonków. Podkreślenia wymaga, że mamy wspólność majątkową. Ponadto, od przeszło 10 lat korzystamy z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków przewidzianej w art. 6 ust. 2 ustawy PIT. Również w rozliczeniu za 2005r. będziemy korzystali z ww. uprawnienia. Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6a i ust. 7 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) warunkiem skorzystania z tzw. ulgi internetowej przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest:1) poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu uzytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania, oraz2) udokumentowanie przedmiotowego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie posiadanie przez podatnika zapłaconej faktury z widniejcym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).

W konsekwencji, w sytuacji gdy użytkownikiem Internetu są małżonkowie i obydwoje ponoszą wydatki z tego tytułu, to aby obydwoje ( do wysokości 760zł każdy) mogli skorzystać z odliczenia, na fakturze muszą widnieć zarówno dane osobowe męża jak i żony. W przeciwnym wypadku z odliczenia korzysta tylko ten małżonek, którego imię i nazwisko wpisane jest na fakturze.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj