Interpretacja Izby Celnej w Szczecinie
420000-WPA-9141-17/05/ES
z 25 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
420000-WPA-9141-17/05/ES
Data
2005.08.25



Autor
Izba Celna w Szczecinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Inne przypadki zwolnień z podatku akcyzowego


Słowa kluczowe
olej napędowy
zwolnienie z podatku akcyzowego
żegluga


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy zwolnienia od podatku akcyzowego przewidziane w § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 roku w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, które obowiązuje od dnia 1 maja 2004 roku znajdują również zastosowanie w sytuacji, gdy Podatnik dokonuje zakupu oleju napędowego i opałowego od producentów oraz importerów tego paliwa, a następnie sprzedaje olej na rzecz armatorów rybołówstwa morskiego z przeznaczeniem na ich wykorzystanie w celach żeglugowych.


Niniejszym zmieniam informację o zakresie stosowania prawa podatkowego zawartą w piśmie Naczelnika Urzędu Celnego w Szczecinie numer 421000-PA-9102-42/04/TS z dnia 23 września 2004 roku w sposób następujący.

Zgodnie z dyspozycją § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 roku (Dz.U. Nr 97, poz. 966 ze zmianą) zwalnia się od akcyzy sprzedaż olejów napędowych, opałowych lub olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18– 02.50 oraz objętych kodem CN 2710 19 81, wykorzystywanych do celów żeglugi (włączając rejsy rybackie), dokonywaną ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywaną przez podmiot dokonujący odsprzedaży tych wyrobów podmiotom posiadającym jednostki pływające.

    Uprawnionym nabywcą w myśl § 8 ust 3 wyżej wymienionego rozporządzenia jest podmiot dokonujący zakupu olejów napędowych olejów opałowych lub olejów smarowych wykorzystywanych do celów żeglugi, który :
  1. posiada jednostkę lub jednostki pływające i złoży oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną zużyte na własne potrzeby do celów wyżej wymienionych wymienionych;
  2. dokonuje odsprzedaży tych wyrobów podmiotom posiadającym jednostki pływające lub zużywa je na własne potrzeby do celów żeglugi.

    W przypadku sprzedaży wyrobów, o których mowa w ust. 1, podmiotowi dokonującemu ich odsprzedaży podmiotowi, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że:
  1. podmiot dokonujący odsprzedaży dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenia stwierdzające, że zakupione wyroby akcyzowe zostaną odsprzedane lub zużyte na cele, o których mowa w ust. 1;
  2. podmiot, o którym mowa w pkt 1, posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zmianą), wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego, potwierdzające zamówienie na odbiór wyrobów, o których mowa w ust. 1, z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; właściwy naczelnik urzędu celnego potwierdza zamówienie po przedstawieniu przez podmiot zaświadczeń właściwych organów podatkowych o niezaleganiu z płatnością podatku od towarów i usług oraz akcyzy;
  3. sprzedaż podmiotowi, o którym mowa w pkt 1, nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy, na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego i po złożeniu przez podmiot, o którym mowa w pkt 1, zabezpieczenia akcyzowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy;
  4. podmiot, o którym mowa w pkt 1, potwierdzi na trzeciej karcie administracyjnego dokumentu towarzyszącego otrzymanie wyrobów, o których mowa w ust 1, i zwróci ją niezwłocznie prowadzącemu skład podatkowy, od którego nabył wyroby akcyzowe zharmonizowane;
  5. podmiot, o którym mowa w pkt 1, prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu przeznaczenia zwolnionych wyrobów, o których mowa w ust. 1;
    Przedmiotowe zwolnienie stosownie do § 8 ust. 6 wyżej wymienionego rozporządzenia ma zastosowanie również do importu olejów napędowych, olejów opałowych lub olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18–02.50 oraz objętych kodem CN 2710 19 81, pod warunkiem że :
  1. uprawniony nabywca nabywający z państwa trzeciego wyroby, o których mowa w ust.1 rozporządzenia, dołączy do zgłoszenia celnego oświadczenia stwierdzające, że zakupione wyroby akcyzowe zostaną zużyte lub odsprzedane na cele umożliwiające zastosowanie zwolnienia;
  2. podmiot dokonujący odsprzedaży prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu przeznaczenia zwolnionych wyrobów;
  3. podmiot posiadający jednostkę pływającą lub jednostki pływające nabywający od podmiotu dokonującego odsprzedaży wyrobów o których mowa wyżej, złoży oświadczenia, że nabywane wyroby zostaną zużyte na cele żeglugowe,
  4. importer przekaże do właściwego naczelnika urzędu celnego, w terminie do 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, miesięczne zestawienie otrzymanych oświadczeń o których mowa w § 8 ust. 7 i 8 rozporządzenia.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż Państwa stanowisko w sprawie zwolnienia z podatku akcyzowego zakupionego od producenta lub importowanego paliwa przeznaczonego na cele żeglugi jest błędne. Przywołane przepisy w sposób jednoznaczny określają kategorie podatników, którzy mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego.

Tak więc podatnik, którego Pani reprezentuje może korzystać ze zwolnień z podatku akcyzowego zakupując przedmiotowe paliwa od krajowego producenta i następnie sprzedawać je podmiotom zużywającym do celów uprawniających do zwolnienia. Natomiast nie jest możliwe stosowanie zwolnień z podatku akcyzowego w przypadku zakupu paliwa od importera i jego późniejszej sprzedaży przez podmiot którego Pani reprezentuje podmiotom zużywającym. W tym przypadku „uprawnionym nabywcą” jest podmiot nabywający wyroby akcyzowe z państwa trzeciego, tj. bezpośredni importer, który może dokonywać sprzedaży w ramach zwolnień jedynie podmiotom posiadającym jednostki pływające.

Powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Państwo stanu faktycznego oraz stanu prawnego na dzień 23 września 2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj