Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/47/50/05
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/47/50/05
Data
2005.04.27



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
osoby fizyczne
pożyczka


Pytanie podatnika
W złożonym wniosku Podatnik wskazuje, że zamierza zaciągnąć pożyczkę od osób fizycznych. Osoba udzielająca pożyczki jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Z posiadanych przez Spółkę informacji wynika, że osoba ta w sposób incydentalny zamierza ulokować wolne środki finansowe w formie pożyczki dla Podatnika. Wątpliwości Podatnika dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów osoby fizycznej, która udzieliła Spółce oprocentowanej pożyczki oraz obowiązku zgłoszenia rejestracyjnego. Zdaniem Spółki odsetki wypłacone osobie fizycznej, która udzieliła pożyczki są usługą zwolnioną z podatku od towarów i usług.


W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Odpowiadając na wniosek Strony, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wyjaśnia, że stosownie do zapisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Regulacje art. 7 ust. 1 i 8 ust. 1 ww. ustawy definiują pojęcia dostawy towarów jak i świadczenia usług w następujący sposób:
- przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel
- przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Udzielenie pożyczki przez osobę fizyczną jest wykonaniem usługi finansowej. Dla uznania, że jest to czynność opodatkowania ma znaczenie nie tylko zakres przedmiotowy opodatkowania, lecz również zakres podmiotowy, zdefiniowany w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług jako wykonywanie samodzielnie działalności gospodarczej, bez względu na cel i rezultat tej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Udzielanie pożyczek oprocentowanych niewątpliwie mieści się w pojęciu usług podlegających ustawie jako odpłatne świadczenie usług.
W przypadku zawarcia umowy dotyczącej udzielenia pożyczki podlegającej oprocentowaniu, obrotem - zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy - jest kwota należna z tytułu sprzedaży usług finansowych, pomniejszona o kwotę należnego podatku tj. kwota należnych pożyczkodawcy odsetek. Jednakże w myśl postanowień z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Zgodnie z załącznikiem do ww. ustawy, usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65 - 67) korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zwolnienie to ma zastosowanie do przedsiębiorstw wykonujących przedmiotowe usługi w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.
Co do zasady, zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Jednakże w sytuacji, gdy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego, uzupełnionego pismem Nr L.dz. 33/PK/05 z dnia 31.03.2005 r. wynika, że pożyczkodawca nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek i udzielił Spółce pożyczki incydentalnie. Zatem na podstawie powyższych regulacji prawnych należy wskazać, że otrzymane przez osobę fizyczną odsetki od udzielonej przez nią pożyczki w warunkach niewskazujących na zamiar częstotliwego wykonania, nie podlegają regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Również w takiej sytuacji, pożyczkodawca nie ma obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj