Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PM436/3/05
z 18 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM436/3/05
Data
2005.05.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
podatek od spadków i darowizn
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Podatnik nabył w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Podatek od darowizny nie został pobrany przez notariusza jako płatnika z uwagi na zastosowanie ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Lokal otrzymany w drodze darowizny Podatnik zamierza zbyć i w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia nabyć spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszalnego. Czy na nabytym lokatorskim prawie do lokalu mieszkalnego można zgodnie z art. 16 ust. 7 w/w ustawy kontynuować ulgę z tyt. darowizny?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 18.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W 2004 r. nabyła Pani w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Podatek od darowizny nie został pobrany przez notariusza jako płatnika z uwagi na zastosowanie ulgi z art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.). Lokal otrzymany w drodze darowizny zamierza Pani zbyć i w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia nabyć spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, motywując niniejszą czynność koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych. Pani zdaniem na nabytym lokatorskim prawie do lokalu mieszkalnego można zgodnie z art. 16 ust 7 w/w ustawy kontynuować ulgę z tyt. darowizny.

Tut. Organ podatkowy zauważa co następuje: z treści art. 16 ust 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika wprost, że nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.
Lokatorskie prawo do lokalu jest uregulowane ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o Spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 Nr 119 poz. 1116 ze zm.). Instytucja spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego zdefiniowana jest w art. 9 ust. 1 w/w ustawy i stanowi, iż przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielczego, spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni.
W przypadku mieszkania lokatorskiego właścicielem i zarządzającym mieszkaniem jest spółdzielnia, natomiast osoby zamieszkujące w tego typu lokalach jedynie je użytkują, nie posiadając do niego tytułu własności.

W związku z powyższym, nabywając spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nie spełni Pani przesłanek zawartych w art. 16 ust 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn ponieważ nie nabędzie Pani innego lokalu mieszkalnego, a jedynie prawo do jego użytkowania.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu/podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj