Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD/415-30/05
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-30/05
Data
2005.07.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
wydatek
wydatek
zakup mieszkania
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy wydatki związane z kupnem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 02.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z kupnem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkanego, będącego przedmiotem najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pan X wraz z małżonką, z którą posiada wspólnotę majątkową, zamierza kupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w celu wynajmowania go. Zakup będzie finansowany w 20% ze środków własnych, a w 80% z bankowego kredytu hipotecznego.
Podatnik po nabyciu powyższego prawa zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, polegającą m.in. na wynajmowaniu tego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które to prawo zamierza w późniejszym terminie przekształcić w mieszkanie hipoteczne.

W dniu 02.06.2005 r. Pan X złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie, czy wydatki związane z kupnem mieszkania (koszty notarialne, prowizja bankowa, obowiązkowe ubezpieczenie, obowiązkowa wycena nieruchomości itp.) będą stanowić dla podatnika koszty uzyskania przychodów, czy też powiększą wartość lokalu podlegającą amortyzacji.

Pan X stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych za cenę nabycia środka trwałego uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, a zatem w opinii podatnika powyższe niezbędne dla zawarcia transakcji zakupu oraz uzyskania kredytu hipotecznego opłaty powiększają wartość lokalu podlegającego amortyzacji.

Tutejszy Organ podatkowy w odpowiedzi na postawione zapytanie informuje,iż zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia.
Stosownie do treści art. 22g ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług (...).
Istotnym jest zatem czy opłaty i koszty zostały poniesione przez podatnika, przed przekazaniem składnika majątkowego do używania.W takim przypadku w myśl wyżej powołanych przepisów poniesione koszty będą stanowić element wartości początkowej środka trwałego tj. powiększać wartość od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Wobec powyższego stanowisko zawarte we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
– nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na pozostałe zadane przez Pana pytania odpowiedzi będą udzielone w odrębnych postanowieniach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj