Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mikołowie
PP II 443
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443 - 36 - 2005
Data
2005.09.05



Autor
Urząd Skarbowy w Mikołowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budowa budynków
budownictwo mieszkaniowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek należny
podatek naliczony
usługi budowlane
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy w związku z usługą polegającą na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, przy której Podatnik wykorzystuje własne materiały budowlane można zastosować stawkę 7% oraz czy Podatnik może ubiegać się o zwrot różnicy podatku, która powstała w wyniku zakupu materiałów budowlanych według stawki 22% i zastosowania jednolitej stawki dla wykonanych usług w wysokości 7%?


P O S T A N O W I E N I ENa podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mikołowie stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 07.06.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Skarbowego - 09.06.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24.06.2005 r. (data wpływu - 30.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:1. opodatkowania usługi polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego - jest prawidłowe,2. możliwości zwrotu różnicy podatku wynikającego z deklaracji dla podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I EW dniu 09.06.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mikołowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 24.06.2005 r., które wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 30.06.2005 r.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:Z przedstawionego we wniosku i piśmie uzupełniającym stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca otrzymał zlecenie na wykonanie usługi polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Usługa ta świadczona jest z wykorzystaniem własnych materiałów budowlanych, które przy zakupie podlegają opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 22%.W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z pytaniem o możliwość:- zastosowania, w momencie wystawienia faktury VAT, obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% zarówno dla dostawy zużytych materiałów jak i usługi oraz- ubiegania się o zwrot różnicy podatku wynikający z deklaracji VAT-7, która powstała w wyniku zakupu materiałów ze stawką VAT 22% i zastosowania dla usługi jednolitej stawki podatku w wysokości 7%.

Stanowisko wnioskodawcy:Wnioskodawca wyraża pogląd, że w przypadku świadczenia usługi polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wykorzystaniem zakupionych materiałów, istnieje możliwość korzystania z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 7% zarówno do usługi, jak i do dostawy materiałów zużytych przy jej świadczeniu. Natomiast, wynikająca z deklaracji VAT-7 nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która powstała w wyniku zakupu materiałów ze stawką VAT 22% i zastosowania dla usługi jednolitej stawki podatku w wysokości 7%, podlega zwrotowi.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:a/ robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,b/ obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowychNatomiast przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Stosownie do art. 2 pkt 12 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budownictwa według grupowań: 111- budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi (z wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, o czym stanowi art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 powołanej ustawy o VAT.Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Zaś w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (93-176 Łódź, ul. Suwalska 29).Podkreślenia wymaga, że zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, handel i usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt 5.3.4 statystycznych zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa, czy handlowa dokonuje czynności z wykorzystaniem artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.I tak:1. roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łączniez wyrobem w tym samym grupowaniu;2. budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45;3. roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

Budynek mieszkalny jednorodzinny, o którym mowa we wniosku z dnia 07.06.2005r., jest w myśl wyżej cytowanych przepisów obiektem budownictwa mieszkaniowego. Jeśli zatem usługa budowy domu jednorodzinnego z zakupionych przez podatnika materiałów budowlanych realizowana jest na podstawie stosownej umowy cywilnoprawnej, określającej całościowo wycenę usług, to do całej wartości usługi należy stosować stawkę podatku właściwą ze względu na rodzaj robót określoną w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy, tj. 7% stawkę podatku.

Ponadto, jak wynika z treści pisma, Wnioskodawca dokonuje zakupu towarów opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 22%, które wykorzystywane są do świadczonych usług. W wyniku opodatkowania świadczonych usług obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7% wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym.Zgodnie z przepisem art. 87 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot różnicy podatku, w myśl przepisu art. 87 ust. 2 ustawy, następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeśli różnica podlegająca zwrotowi przekracza wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zaliczone one zostały do środków trwałych nabywcy, powiększoną o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22% oraz kwotę obrotu z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, to podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej (art. 87 ust. 3 ustawy).W myśl przepisu art. 87 ust. 6 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku o której mowa w art. 87 ust. 2, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 - w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z: 1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, 2) dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone, 3) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że jeśli w okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, to Wnioskodawcy przysługuje zwrot tej różnicy na rachunek bankowy w terminach określonych cytowanymi powyżej przepisami podatkowymi.Nadmienia się jednak, że zgodnie z art. 86 ust. 19 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18 (tj. w okresie kiedy powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego), podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. W myśl art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach, Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj